Hrad Strečno

Hrad Strečno

 Kulturní památka-hrad Strečno-velkolepá zřícenina kdysi jednoho z nejvýznamnějších slovenských (hornouherských) hradů na vysoké kolmé skále nad levým břehem Váhu poblíže stejnojmenné obce. Hrad se nachází na začátku velmi úzké soutěsky, tzv. Strečnianského prielomu, kterou zde masívem Malé Fatry vytvořila dravá řeka Váh. Soutěska lemující klikaté meandry řeky spojuje oblast Turčianské kotliny s jeho centrem ve městě Martin s nejvýznamnějším centrem severozápadních Uher (Slovenska) Žilinou od níž Strečno leží jen necelé 3 km na východ. Hrad Strečno tvoří neodmyslitelnou kulisu cesty na sever Slovenska, do malebné oblasti Turiecu, Liptova a Tater. Společně s nedalekým Starhradem (Starým hradem), nacházejícím se nedaleko proti proudu Váhu nad levým břehem řeky, kdysi vytvářel unikátní středověkou pevnost chránící celý zdejší kraj a obchodní cestu procházející Povážím. Návštěvník procházející hradní expozicí může obdivovat mnohé dochované architektonické prvky, pozdně gotická okna, pozůstatky kleneb, ale převážně žebrový systém stropu kaple, jež byla i barevně vymalována. Při velké rekonstrukci z konce 20. stolebyly mnohé prostory zastřešeny a jejich prostor upraven pro expozici o stavebním i historickém vývoji hradu. Zajímavostí je i vyčištěná hradní studna vykopaná ve skále a nádherný výhled ze zpřístupněné velké hradní věže.

Odkaz na mapu.

Tipy na výlet - Malá Fatra - Terchová

Janošíkove diery

Velice dobře turisticky známým bodem v Male Fatře jsou Jánošíkove diery. Tato soustava tiesňav a malých kaňónů se nachází v Kriváňské části Malé Fatry a je tvořena 3 částmi – Dolné, Nové a Horné diery. Celou soustavou protéká Dierový potok, který dotváří tuto unikátní krajinu ležící v národní přírodní rezervaci Rozsutec.

Detail výletu

Terchová

Jedním z největších turistických center Malé Fatry je velice dobře známá obec nacházející se nedaleko Vrátné doliny – Terchová. První písemné zmínky o této obci pochází z roku 1598. Každoročně se zde koná velké množství kulturních akcí, z nichž nejznámější je kulturní festival Jánošíkove dni (dalšími jsou např. Country fest Rozmarín, Budzogáň.

Detail výletu

Hrad Strečno

Kulturní památka-hrad Strečno-velkolepá zřícenina kdysi jednoho z nejvýznamnějších slovenských (hornouherských) hradů na vysoké kolmé skále nad levým břehem Váhu poblíže stejnojmenné obce. Hrad se nachází na začátku velmi úzké soutěsky, tzv. Strečnianského prielomu, kterou zde masívem Malé Fatry vytvořila dravá řeka Váh.

Detail výletu

Vrátná dolina

Největším turistickým centrem nejen v letním období, ale i během zimy v malofatranské oblasti je Vrátna dolina, která se nachází nedaleko obce Terchová (cca 3km). Vrátna dolina je považována za nejkrásnější dolinu celé Malé Fatry.

Detail výletu

Rajecké Teplice

Velice dobře známá obec Rajecké Teplice ve východní části Sloveska (Žilinský kraj) je známa především díky přírodním termálním koupelím. Součástí nejen areálu koupelí, alé také města jsou dva parky, z nichž jeden je vystavěn v anglickém stylu a druhý ve stylu francouzském.

Detail výletu

Muzeum slovenské dědiny v Martine

Muzeum slovenské dědiny ve východoslovenském okresním městě Martin nabízí největší přírodní expozici na Slovensku – je zde umístěno téměř 100 objektů lidového stavitelství.

Detail výletu

Slovenský Betlehem v Rajecké Lesné

V roce 1995 bylo v Rajecké Lesné za pomocí zdejších i okolních obyvatel vystavěno zdejší monumentální řezbářské dílo, které je pýchou obce. Toto velkolepé dílo mistra Jezefa Pekary zobrazuje Kristovo narození, ale také dějiny slovenského národu. Scéna Božího narození je záměrně autorem začleněna do místního prostředí a v díle se nachází ve střední části.

Detail výletu

Splavování Váhu na pltích

Velkým kulturním lákadlem oblasti Malé Fatry a vůbec západního Slovenska jsou bezesporu výletní plavby na pltích. Tato neobvyklá nabídka kulturního vyžití s prvky sportovního nádechu je profesionálně zvládnutá a tak není pochyb o krásném zážitku z oblasti, kde jedním z hlavních lákadel jsou hory.

Detail výletu

Lyžařské středisko Martinské hole

Velice dobré podmínky pro zimní sporty lze najít v tomto nádherném středisku v Lúčanské části Malé Fatry. Středisko nabízí i malbné výhledy na Turčiansku kotlinu a blízké okolí.

Detail výletu

Lyžařské středisko Vrátna

Velice známým a často vyhledávaným zimním centrem v Kriváňské části Malé Fatry je půvabná Vrátná dolina nabízející kvalitní lyžařské podmínky nejen pro zkušené lyžaře, ale také pro začátečníky. Toto centrum je také vhodné pro příznivce skialpinismu, snowboardingu nebo extrémního lyžování.

Detail výletu

zobrazit po