Ubytování Šumava

Ubytování Šumava

Zelené srdce Evropy. Tak se nazývá jeden z největších lesních porostů ve střední Evropě, Šumava. Rozlehlé náhorní planiny, rašeliniště, ledovcová jezera, hluboké lesy, divoké bystřiny, ale také lidová architektura, kapličky, Boží muka, Schwarzenberský kanál, to vše je třeba chránit. A uvědomovali si to již naši pradědové, když před sto lety v roce 1911 podali první žádost o vyhlášení národního parku na Šumavě. Až v roce 1991 se stala Šumava se svými 680 km2 největším národním parkem v ČR.

Šumava jako typická lesní oblast středohorského charakteru je dodnes domovem původní středoevropské lesní zvěře. V lesích Šumavy se volně pohybuj losi a rysi, kteří byli do volné přírody vráceni v 80. letech. V potocích žije populace raka říčního. Na rašeliništích se vyskytuje vzácný tetřívek, v horských oblastech mohou i běžní návštěvníci zaslechnout tokání tetřeva a na otevřených mokřadech mohou pozorovat jeřábka lesního.
Šumava ale není jen přírodním rájem vhodným jen pro milovníky aktivní dovolené, ale  je místem, kde mohou krásy přírody poznávat opravdu všichni. Trasy pro pěší turistiku jsou doplněny i o trasy pro vozíčkáře a pro maminky s kočárky. Rozsáhlá síť cyklotras láká pak na Šumavu každoročně tisíce turistů stejně tak, jako stále populárnější vodácký sport. Horní tok Vltavy, Otava a Vydra jsou splavné od jara do podzimu a sjet je může opravdu každý, kdo si půjčí loď. Lipno pak nabízí celoroční koupaní ať už v přehradě nebo v aquaparku. Šumava díky vysoké nadmořské výšce má ideální podmínky pro zimní sporty. Většina běžeckých tratí je v poloze nad 1000. Běžecké stopy se upravují od poloviny prosince do konce března.  Milovníci sjezdového lyžování jistě ocení vysokou kvalitu služeb, které poskytují ski areály Zadov, Špičák a další.
K dovolené na Šumavě neoddělitelně patří návštěva kláštera ve Vyšším Brodě, zámku Rožmberk či Českého Krumlova, který je pro svou jedinečnou architekturu zařazen mezi památky UNESCO. Další tipy na výlety najdete na našich stránkách, možsti, kde složit hlavu potom v sekci Ubytování Šumava.
Dovolená na Lipně, v Horní Plané, v Železné Rudě, Zadově, na Špičáku, v Nových Hutích, Hojsově Stráži, na Modravě, na Churáňově či Kvildě a kdekoliv jinde na Šumavě přinese každému návštěvníkovi přesně to, po čem touží, každý si může vybrat a je z čeho vybírat. K ubytování Šumava nabízí bezpočet možností. Rekreační střediska, apartmány, hotely, horské chaty a horské hotely, chaty a chalupy, pensiony jsou po celý rok připraveny vám nabídnout kvalitní a levné ubytování, ať už přijedete na dovolenou, na víkend s přáteli nebo budete chtít na Šumavě oslavit Silvestr.
Sejdeme se na horách!
Rozloha: 680 km2
Nadmořská výška: 570 m n. m. 1378 m n. m.  
Nejvyšší hora: Plechý (1378 m n. m.)
Klima: V závislosti na nadmořských výškách od mírného podnebí v údolí Vltavy po chladné, vlhké, srážkově bohaté zejména na sníh ve vyšších polohách. Průměrná roční teplota je 6,5 –3,5°C
Hlavní řeky: Vltava, Otava, Vydra
Ledovcová jezera: Prášilské, Černé, Čertovo, Laka, Plešné
Délka lyžařských běžeckých tratí: 450 km

Nejznámější lokalita

Borová Lada

Ubytování [5]

Borová Lada - Tato obec leží v části Šumavy, na trase mezi obcemi Horní Vltavice a Kvilda. Nedaleko se stékají Černý potok s Malou Vltavou a vytváří tak Teplou Vltavu. Asi k nejnavštěvovanějšímu turistickému místu zdejší oblasti patří rašelinné jezírko s názvem... více »


Dolejší Krušec

Ubytování [1]

Dolejší Krušec - Je to malá vesnice, která je částí města, ležícího severovýchodně, Hartmanice v okrese Klatovy. V jeho katastru leží i Prostřední Krušec a Trpěšice. V Dolejším Kružci se nachází nejstarší lipová alej v ČR, kdy se odhaduje její stáří až na 670 let. více »


Hartmanice

Ubytování [2]

Hartmanice - Obec se nachází na rozhraní Čech a Moravy, v pásmu Českomoravské vrchoviny, v jihovýchodním výběžku, okresu Svitavy, kraji Východočeském, nyní Pardubickém. Košaté lípy a kaplička v centru obce, znázorňují typický ráz vsi v této lokalitě. Je to místo pro... více »


Hojsova Stráž

Ubytování [4]

Hojsova Stráž - Je to vesnice ležící v jižní části Plzeňského kraje, okrese Klatovy a jednou ze šesti částí města Železná Ruda. Nachází se také na západním svahu hory Můstek, nad údolím horního toku Úhlavy. Její součástí je i horská osada Prenet s kaplí sv.... více »


Horní Vltavice

Ubytování [1]

Horní Vltavice - Je to turisticky velmi atraktivní obec, rozprostírající se v údolí Teplé Vltavy a k ní patří také osady Račí, Žlíbky, Březová Lada, Polka a Slatina. Do jejího katastru spadá také proslulý a velmi známý Boubínský prales, který je nejnavštěvovanější... více »


Horská Kvilda

Ubytování [4]

Horská Kvilda - Je to jedna z nejvýše položených obcí v Čehách, rozkládající se na šumavských pláních. Je to vyhledávanou oblastí nejen pro celoroční východiska turistických tras a cyklotras do okolí, ale také velmi dobrých lyžařských podmínek v období zimním.Od obce... více »


Churáňov

Ubytování [7]

Churáňov - Tato osada vrcholku Churáňov se stejným názvem, se rozprostírá jihozápadně od Stach, západně od Vimperka a je to vlastně bývalá dřevařská a sklářská osada, která vznikla v 1. polovině 18. století. V dnešní době tvoří spolu se Zadovem velmi významné... více »


Javorná

Ubytování [2]

Javorná - Tato obec se nachází severovýchodně od Železné Rudy, u okresního města Klatovy.Dominantou a významnou památkou obce je zdejší kostel Sv. Anny. Je známá svým SKI areálem Javorná, se všemi službami a lyžařskými vleky a sjezdovkami. více »


Javorník

Ubytování [2]

Javorník - Je to vesnice, ležící pod stejnojmenným vrcholem Javornické hornatiny, v severozápadním okraji okresu Prachatice. Na vrcholku je známá rozhledna, na jejíž stavbu se přičinil o rozhodnutí Šumavský spisovatel Karel Klostermann a tak nese jeho jméno. V dnešní době... více »


Kašperské Hory

Ubytování [7]

Kašperské Hory - Je to horské město, které se rozkládá na jižním svahu nad Opoleneckým a Zlatým potokem, v blízkosti horního toku řeky Otavy a jeho historické centrum bylo v roce 1992, prohlášeno městskou památkovou zónou. Celé okolí je zahrnuto do chráněných území... více »


Kubova Huť

Ubytování [2]

Kubova Huť - Tato obec leží v oblasti Boubínské hornatiny, na trase mezinárodní silnice Vimperk - Strážný-Passau. Je to vyhledávaným místem jak pro letní, tak pro zimní rekreaci. Léto je vhodné pro turistické a cyklistické dobře vyznačované trasy a zimní podmínky jsou... více »


Kvilda

Ubytování [5]

Kvilda - Je to malá horská obec, ležící jihozápadně od Vimperka, v okrese Prachatice, rozprostírající se údolím Černého potoka, který se zde spojuje s potokem Jezerním. Tento společný tok je pojmenován Teplou Vltavou. Je to turistické centrum Šumavy, především pro... více »


Černá v Pošumaví

Ubytování [2]

Černá v Pošumaví - Tato obec se rozprostírá n levém břehu Lipenského jezera, část obce patří do Chráněné krajinné oblasti Šumava a první zmínky o ní jsou z roku 1268. Pro svou polohu je přirozeným středem a významným místem lipenské oblasti, kde lze provozovat... více »


Lipno - Frymburk

Ubytování [1]

Lipno - Frymburk - Je to městečko v okrese Český Krumlov, kraji Jihočeském, při dolní části Lipenského přehradního jezera se po výstavbě Lipna, stalo vyhledávaným rekreačním střediskem. V okolí se nachází další známá místa, jako například město Český Krumlov,... více »


Lipno - Horní Planá

Ubytování [2]

Lipno - Horní Planá - Je to město, které leží na Šumavě na severním, levém břehu vodní nádrže Lipno. Je střediskem mnoha turistických tras po okolí. Je zde prostor pro sportovní vyžití, kromě jiného například velký běžecký areál kde je až 70 km upravených... více »


Lipno nad Vltavou

Ubytování [2]

Lipno nad Vltavou - Je to malebná obec v jižních Čechách, ležící na levém břehu údolní nádrže Lipno, v těsné blízkosti přehradní hráze, která se dříve rozkládala v údolí Vltavy. Směrem jižně a jihozápadně od obce se nachází Přírodní park Vyšebrodsko s... více »


Modrava

Ubytování [5]

Modrava - Je to obec na Šumavě, ležící v okrese Klatovy, jihozápadně od Kašperských Hor, v nadmořské výšce 985 m na soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka, kde tak vzniká to s názvem Vydra. Území obce je tvořeno čtyřmi katastrálními... více »


Nové Hutě

Ubytování [5]

Nové Hutě - Je to malá obec, proslavena především svým lyžařským areálem se stejným názvem Nové Hutě, který leží na Šumavě v nadmořské výšce kolem 1000 m. Dominantou je zdejší vrchol Přilba (1217m.n.m).V centru obce se nachází kostel z 19. století a kousek je i do... více »


Prášily

Ubytování [1]

Prášily - Je to malá obec v okrese Klatovy, ležící na území Národního parku Šumava.Zajímavostí této obce je, že v období komunistické vlády, byla obec pro veřejnost uzavřena, z důvodu zařazení do vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda, a tak z místních částí... více »


Srní

Ubytování [7]

Srní - Toto významné rekreační středisko leží v Plzeňském kraji, nad údolím Vydry pod vrchem Spálený. Dominantami této obce jsou bezesporu kostel Nejsvětější Trojice, který má stěny částečně kryty šindelem a také tzv. Klostermannova chalupa.V okolí jsou výborné... více »


Stachy

Ubytování [2]

Stachy - Toto rekreační městečko, leží 12 km od města Vimperk, na hranici CHKO Šumava, v centru Stašské kotliny mezi Javorníkem a Churáňovem. Zajímavostí tohoto městečka je tzv. hřibová rezervace na náměstí, kde volně rostou hřiby koloděje a každý z nich je opatřen... více »


Stožec

Ubytování [3]

Stožec - Je to město ležící v Jižních Čechách, na Šumavě, skládající se ze tří místních částí, a to České Žleby, Dobrá na Šumavě a Stožec.Poválečným odsunem lidí německé národnosti, má dnes obec jen okolo 600 obyvatel.V současné době je Stožec jedním z... více »


Špičák

Ubytování [8]

Špičák - Je to rekreační místo, ležící 4 km od Železné Rudy, jehož je také částí. Nachází se v sedle mezi horami Špičá a Pancíř. Právě Špičákem, prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Je místem vhodným jak pro celoroční sportovní... více »


Zadov

Ubytování [4]

Zadov - Je to obec rozkládající se na loukách a svazích vrchu Churáňova, v srdce Šumavy a je to nejznámější středisko zimních sportů u nás. Známé je pro své lyžařské středisko Zadov – Churáňov, které disponuje lyžařskými terény, vleky, sedačkovou lanovkou na... více »


Zdíkov

Ubytování [4]

Zdíkov - Je to obec, ležící v Jihočeském kraji, okrese Prachatice a skládá se z částí Branišov,Hodonín, Masákova Lhota, Nový Dvůr, Putkov, Račov, Zdíkove a Žírec. Na západ od obce se rozprostírá oblast Šumavských plání, se známými lokalitami jako je Churáňov, Zadov,... více »


Zelená Lhota

Ubytování [1]

Zelená Lhota - Je to malá vesnice v Plzeňském kraji, okrese Klatovy, nedaleko státní hranice s Německem. Dominantou vsi je kostel svatého Wolfganga z 18. století se svým oltářem s dřevěnými plastikami. Nedaleko se rozprostírá vodní nádrž Nýrsko, která slouží jako... více »


Železná Ruda

Ubytování [10]

Železná Ruda - Je to horské městečko, které spadá pod Železnou Rudu, katastrálním územím spadá také pod Alžbětín, Špičák, Pancíř a Hojsovu Stráž .Díky své poloze na hranici s Bavorskem, je to zajímavá oblast pro turistiku jak Šumavy,tak i Bavorského lesa.... více »Zpět

Domena tematickeodkazy.cz na prodej