Hrad Adršpach

Hrad Adršpach

Zřícenina hradu Adršpach se nachází na severním okraji Teplicko - adršpašského skalního města.. Tím, že tvrz byla zničena před více než půl tisíciletím, je možné v dnešní doba nalézt jen málo kontrukčních zbytků. Můžete vidět draže zasekané ve skalních blocích, části hradeb, obvodní zdiva, boční stěny atd.

Písemné zprávy o vzniku hradu chybí, ale předpokládáme že vznikl mezi lety 1320 - 1330. Tvrz nechal pravděpodobně vybudovat král Jan Lucemburský, kdy hrad měl zajišťovat jeho pozici v pohraničí.

Další zmínky hradu jsou sporné - první písemný zmínka je z roku 1354 v Majestas Carolina, dále je hrad zmiňován s Hanušem z Adršpachu, 1381 byla tvrz v držení Hynka z Náchoda a 1430 byl obsazen husity. Zánik hradu se konal roku 1447, kdy z hradu byly podnikány výpady na Slezany. Tohoto roku hrad vykoupili a nechali zbořit.

Tvrz je snadno přístupná po červené značené silnici a dále po žluté turistické značce od turistického rozcestníku Dolní adršpach - Pod hradem.

Zdroj fotografie: http://itras.cz/adrspasske-skaly/galerie/16124/

Tipy na výlet - Broumovsko

Hrad Adršpach

Byl vybudován ve 2. polovině 14. stol. a stával 2km západně od dnešní obce Adršpach. Byl chráněn ze severní strany kolmou skalní stěnou a z dalších stran příkrými zalesněnými stráněmi. Hrad byl vypálen a zbořen v době husitských válek. Dodnes se dochovaly pouze zbytky sklepních základů.

Detail výletu

zobrazit po