Velké Karlovice

Velké Karlovice leží na úpatí Javorníků a Vsetínských vrchů. Pod vrcholem Trojačka pramení řeka Bečva, cestou jí každé z údolí přidává trochu z krásy a síly horského potůčku. Podťaté, Tísňavy, Léskové, Miloňov, Pluskovec, Jezerné – to jsou výstižná jména, které tvoří jednu z největších obcí ČR – Velké Karlovice. V první polovině 16. století bylo údolí zvané dříve Dolina Urgatina jedlobukovým pralesem vyhledávané pouze lovci a těmi kdo se schovávali před zákonem ať už pro spáchané zločiny či pro své náboženské přesvědčení.. Osidlování krajiny probíhalo postupně na přelomu 17. a 18. století poddanými rožnovského, vsetínského, povážsko-bystrického panství a Valachy.
V údolí Malá Hanzlůvka se na rozloze 23,52 ha rozkládá jedlobukový prales Razula. Nejstarší stromy v něm jsou staré 250 až 300 let, žijí tu chránění živočichové a rostou vzácné druhy rostlin a hub. Přírodní raritou je také jezero v údolí Jezerné, které vzniklo následkem sesuvu půdy a vykytuje se zde vzácná perloočka a kříženci raka říčního a potočního. Chráněné jsou také jalovcové pastviny, orchidejové louky a mokřady. Příroda Valašska – Velkých Karlovic Vás upoutá svou rozmanitostí v každém ročním období.
Velké Karlovice jsou díky dostatku sněhu v zimních měsících označovány za ráj lyžařů. V sedmi větších lyžařských střediscích s moderními vleky najdou vhodné podmínky začátečníci i náročnější vyznavači sjezdového lyžování.

Tipy na výlet - Javorníky - Březnice u Zlína

no_photo.png

Rozhledna Čubův kopec

Poměrně originální dřevěnou stavbu sloužící výhledu můžeme nalézt při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v oblasti Javorníků. Vrch se vypíná 2 km východně od obce Francova Lhota a od samotné věže je to ke státní hranici sotva 400 metrů.

Detail výletu

no_photo.png

Pulčín-Hradisko (přírodní rezervace)

Národní přírodní rezervaci Pulčín - Hradisko najdeme v CHKO Beskydy, severozápadně nad obcí Francova Lhota. Přírodní rezervace se rozkládá na stráních vrcholku Hradisko ( 773 ( m.n.m.), jež se zvedá severně nad osadou Pulčín. Toto źemí bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací v roce 1989, zaujímá rozlohu 72,73 ha a je v nadmořské výšce 510 - 773 m.

Detail výletu

no_photo.png

Karolinka

Město Karolinka se nachází v malebném údolí podél řeky Vsetínské Bečvy, přibližně 20 km východně od Vsetína nedaleko hranice se Slovenskem. Ze severu obec obklopují Vsetínské vrchy a z jihu Javorníky. Karolinka je známa především jako „město skla“ díky vyhlášené sklářské tradici.

Detail výletu

no_photo.png

Čertovy skály u Lidečka

Přírodní památku Čertovy skály najdeme u severního okraje obce Lidečko. Toto území bylo vyhlášeno přírodní památkou v roce 1966, zaujímá rozlohu 0,15 ha a je v nadmořské výšce 450 - 480 m. Přírodní památku Čertovy skály tvoří skalní stěna schodovitě uspořádaných kvádrů z odolných paleogenních pískovců. Skalní útvar je 150 m dlouhý a 20 m vysoký.

Detail výletu

no_photo.png

Přírodní koupaliště Nový Hrozenkov

Koupací oblast leží v hornaté oblasti Javorníků mezi obcemi N. Hrozenkov a Karolinka. Vybavenost je minimální, plochy ke slunění jsou travnatu písčité. Vhodné i k rekreačnímu rybolovu, pěší a cykloturistice.

Detail výletu

no_photo.png

Velké Karlovice

Velké Karlovice leží na úpatí Javorníků a Vsetínských vrchů. Pod vrcholem Trojačka pramení řeka Bečva, cestou jí každé z údolí přidává trochu z krásy a síly horského potůčku. Podťaté, Tísňavy, Léskové, Miloňov, Pluskovec, Jezerné – to jsou výstižná jména, které tvoří jednu z největších obcí ČR – Velké Karlovice.

Detail výletu

no_photo.png

Hucul Klub

V malebné krajině Valašských kopců na česko - slovenském pomezí leží obec Francova Lhota. V jejím blízkém okolí se nacházejí Pulčínské skály, Čubův kopec s rozhlednou a výhledem na široké okolí, Javorníky, Fatru a další. Všechny tyto zajímavosti jsou dostupné pěšmo, kolmo, ale především koňmo.

Detail výletu

no_photo.png

Zámek Vsetín

Zámek je klenotem města Vsetín ve Zlínském kraji. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova s polygonálními nárožními věžemi, nad vstupním průčelím je mohutná 55 metrů vysoká hranolová věž, která tvoří výraznou dominantu.

Detail výletu

no_photo.png

Zámek Vizovice

Pozdně barokní zámek stojí v centru města Vizovic ve Zlínském kraji. Zámek Vizovice je otevřen od dubna do října. Nevelká zámecká budova ve tvaru písmene U s klasicistní jednoduchou fasádou skrývá mnoho překvapení.

Detail výletu

no_photo.png

Lačnovské skály

Lačnovské nebo-li Trčkovy skály tvoří pískovcový skalní utvar na hřebeni Vizovických vrchů, severním směrem nad obcí Lačnov. Skály jsou tvořeny třemi útvary, horní skála dosahuje výšky 10 m a je značně členitá. Prostřední skála je užší a dolní skála je nejvyšší. Skalní útvary jsou využívány horolezci jako cvičné stěny.

Detail výletu

zobrazit po