Dělostřelecká tvrz Bouda

Dělostřelecká tvrz Bouda

(Pevnost Bouda) Dělostřelecká tvrz Bouda je situována na kopec Bouda jižně od Suchého vrchu u Jablonného nad Orlicí. Jde o nejmenší stavebně dokončenou tvrz čs. opevnění. Její hlavní zbraní byla dělostřelecká otočná věž K-S-22 Horymír. Do sestavy dále patří 3 pěchotní sruby a vchodový objekt. Do podzemí tvrze se materiál dopravoval svážnicí. Tvrz Bouda měla ve spolupráci se sousedními tvrzemi Adam a Hůrka bránit prostor tzv. Zemské brány. DOV byla schopna palebně podporovat obě sousední tvrze. Kromě toho mohla postřelovat důležitý uzel nepřítele město Mittewalde (dnešní Miedzylesie v Polsku).
Během okupace byly objekty tvrze Bouda podrobeny německým zkouškám. Byl zdevastován vchodový objekt, srub K-S-24 byl utržen od schodišťové šachty, všechny sruby byly poničeny ostřelováním. Byly vytrhány a odvezeny pancéřové zvony z vchodového objektu. V podzemí Němci provedli některé stavební úpravy, které jim dovolily testovat dobývání pevností. Do chodby byly zabudovány dva posuvné uzávěry, které byly cvičně postřelovány.

Tipy na výlet - Králický Sněžník - Dolní Morava

Králický Sněžník

toto pohraniční pohoří mezi Českou republikou a Polskem soupeří svou krásou a výškou s Hrubým Jeseníkem. Jeho středem je mohutná kupa Králický Sněžník s výškou 1 424 m, s nádhernými výhledy na všechny strany. Nápadnými kopci jsou pohraniční Malý Góra, který při pohledu z Kladské kotliny zastiňuje Králický Sněžník.

Detail výletu

Linie opevnění Králicko

Pevnostní oblast s největší koncentrací vojenských objektů. Celoročně přístupné vojenské muzeum nabízí historickou expozici věnovanou armádě a obraně státu. Za pozornost stojí každoroční bojové ukázky dobové výzbroje, uniformy, vozidla i taktika bojujících.

Detail výletu

Králíky

Klášter a poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie na Mariánském kopci byl vybudován v letech 1696 až 1710. Koncem 19. století sem přesídlili redemptoristé, kteří významně pozměnili tvář kláštera. Ambity kláštera s hroby mnichů, bazilika i kaple Svatých schodů jsou nyní na požádání přístupné pro veřejnost.

Detail výletu

Ski-areál Kareš - letní lyžování a horské minikáry v Koutech nad Desnou

Navštivte letní atrakci pro malé i velké. Na kopec Vás vyveze vlek a odtud již musíte sami – každý si může individuálně zvolit rychlost jízdy. Občerstvení v místě zajištěno. Délka vleku: 210 m Délka dráhy: 389 m Provozní doba: červenec - srpen od 9 – 20 hod.

Detail výletu

Hrad Sovinec

Komplex hradu (pevnosti) na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad založili příslušníci rodu, kteří se po hradě píší od roku 1348. Za účast v protihabsburské revoltě byl hrad zkonfiskován Janu Kobylkovi z Kobylího, který jej v roce 1600 vyženil a dostal se do majetku řádu německých rytířů.

Detail výletu

Velké Losiny

Složitý zámecký komplex s parkem v širokém údolí opodál obce. Území okolo Losin dlouho patřilo královské komoře, ale bylo stále zastavováno. Zástavní držitelé zde postavili tvrz, která se připomíná ještě roku 1577. Jejím pozůstatkem je silná zaoblená zeď a gotický portál branky ve východním křídle.

Detail výletu

Rejvíz

Na rozlehlé ploše 270 ha se rozkládá státní přírodní rezervace, která láká svými unikátními rašeliništěmi kolem Malého a Velkého mechového jezírka, jejiž původ se odhaduje na období před šesti až devíti tisíci lety. Velké mechové jezírko je přístupno naučnou stezkou po haťovém chodníku.

Detail výletu

Vodopády Bílé Opavy

Krásná procházka, která může začít v Karlově Studánce (délka 3 km) nebo v Bělé pod Pradědem (2,5 km). V zimě nedoporučujeme, neboť stezka vede ve vyšších polohách a cesta může být namrzlá.

Detail výletu

Poutní místo Marie Pomocná

Toto oblíbené poutní místo mezi lidmi sahá svými kořeny až do švédských dob, i když jako poutní místo bylo uznáno až o dvě generace později. Duchovní místo je vyzdobeno nádhernými obrazy a freskami, které tisicům poutníků nejen zpříjemňovaly pobyt, ale vracely jim radost a duševní pohodu.

Detail výletu

Křížový vrch

Dříve tento vrch nebyl zarostlý stromy a již v 17. století zde stávala na tzv. Kravské louce dřevěná kaplička (cesta, po které jsme od Čertových kamenů přišli se jmenovala Selská cesta) až do 19. století. Sedlák p. Neugebauer ze Streitové zde pak postavil kapličku novou a nechal do ní z olomouckého Svatého Kopečku umístit obraz Matky Boží.

Detail výletu

zobrazit po