Skalní hrad Sloup

Skalní hrad Sloup

Historie hradu sloup se začíná datovat od poloviny 14. století, o jeho založení se zasloužil rod Rohovců. Historii hradu můžeme rozdělit do tří základních etap. První etapou je éra středověká, kdy hrad Sloup měl především sloužit jako strážní pevnost nad obchodní stezkou do Žitavy, která vedla přímo pod hradem. Tuto stezku jde vidět i v dnešní době ve formě silnice. Rohovcům však hrad dlouho nesloužil, již v 15. století jej získal loupeživý rytíř Mikeš Pancíř ze Smojna. Ten odtud podnikal své loupeživé nájezdy na Lužici a Žitavsko. V roce 1639 hrad pokořila švédská vojska, tím se historie hradu dostává do své druhé éry. Na konci 17. století hrad Sloup zakoupil Ferdinand z Kokořova se záměrem vybudovat zde klášter. Tento záměr však nebyl zcela zrealizován, protože Ferdinand z Kokořova po devíti letech stavebních prací zemřel. Po této události převzal hrad rod Kinských, který pokračoval v podobném duchu a nechal alespoň na hradě zřídit poustevnu. Poustevníci na hradě žili necelých sto let a během této doby se jich zde vystřídalo šest. Poustevna byla zde zrušeno roku 1785 reformami císaře Josefa. Třetí etapa trvá az do dnešních dnů. Rod Kinských si z hradu udělal výletní místo. V roce 1829 tehdejśí majitel panství Josef Jan Maxmilián Kinský hrad otevřel široké veřejnosti, k těmto účelům slouží až do dnešních dnů. Hrad Sloup patřil do majetku Kinských pouze do roku 1940, kdy jejich dluhy převzal jiný německý majitel. Tomu všák yl hrad zkonfiskován, protože se na něj vztahovali Benešovy dekrety. V současnosti je hrad majetkem ČR.

Tipy na výlet - Lužické hory, Ještěd - Jiřetín pod Jedlovou

Skalní hrad Sloup

Historie hradu sloup se začíná datovat od poloviny 14. století, o jeho založení se zasloužil rod Rohovců. Historii hradu můžeme rozdělit do tří základních etap. První etapou je éra středověká, kdy hrad Sloup měl především sloužit jako strážní pevnost nad obchodní stezkou do Žitavy, která vedla přímo pod hradem.

Detail výletu

Zámek Lemberk

Národní kulturní památka - státní zámek Lemberk byl původně hrad bergfritového typu, stojící nad vsí Lvová u Jablonného Podještědí, patří k nejstarším šlechtickým sídlům v Čechách. Byl založen Markvartici v 1. polovině 13. století a jeho nejstarší historie je známa především v souvislosti se sv. Zdislavou, ženou Havla z Lemberka.

Detail výletu

Hrad Houska

Hrad Houska stojí uprostřed Dubské pahorkatiny nedaleko České lípy. Tento hrad byl zřejmě založen v období mezi rokem 1270 – 1280 Přemyslem Otakarem II. V podstatě se dá říci, že výstavba probíhala souběžně s výstavbou hradu Bezděz. Tvrdí se, že Hrad Houska byl jakýmsi víkendovým sídlem. Původní hrad byl dvoudílný.

Detail výletu

no_photo.png

Lanový park Sloup v Čechách

Lanový park ve Sloupu v Čechách nabízí lezení v korunách stromů na různých lanových překážkách ve výšce 5 - 9 m nad zemí. Připraveny jsou dva okruhy vhodné jak pro děti tak pro dospělé, jednotlivce i skupiny, školní kolektivy či táborníky, zkrátka všechny kteří si chtějí vyzkoušet něco nevšedního a vzrušujícího a měří minimálně 130 cm.

Detail výletu

no_photo.png

Golf Club Malevil

Tento Golf Club působí v údolí ranče Malevil v Lužických horách u Jablonného v Podještědí. Je zázemím pro relaxaci, kulturu i sport. Chcete-li však docílit všeho najednou, je pro Vás určitě nejlepší zahrát si na 18-ti jamkovém golfovém hřišti, kde se výborně uvolníte a strávíte chvíle v nádherné podještědské přírodě.

Detail výletu

Sklářské muzeum Nový Bor

Sklářské muzeum v Novém Boru bylo založeno v roce 1893 ve snaze podpořit zdokonalování uměleckých řemesel a rozvoj sklářského průmyslu. Stálá expozice dokládá prostřednictvím rozmanitých skleněných exponátů a modelů sklářských dílen stylový a technologický vývoj českého skla od 17. století do současnosti.

Detail výletu

no_photo.png

Golf Club Ještěd

Nádherný pohled na horu Ještěd se Vám naskytne z golfového areálu Golf Clubu Ještěd v Rozstání. Za nízké poplatky, které jsou zcela srovnatelné s cenami jiných sportů, nabízí technicky náročné 9-ti jamkové hřiště. Vychází vstříc i nezkušeným začátečníkům a nechybí zde proto ani tréninkové centrum.

Detail výletu

Koupaliště Nový Bor

Koupaliště bazénového typu - betonová nádrž s písčitou a travnatou pláží. K dispozici je skluzavka, hřiště pro plážový volejbal, dětské hřiště atd. Vybavení sestává z restaurace , umývárny, sprchy, WC, převlékárny. Asi 50 m od areálu se nachází sportovní hala s umělou lezeckou stěnou.

Detail výletu

Koupaliště Sloup v Čechách

Při pobytu v Sloupu v Čechách a návštěvě hradu nebo lanového centra  můžete v letním období relaxovat na místním přírodním koupališti s písčitou pláží, kde máte ještě možnost vypůjčení lodiček i sportovního rybolovu.

Detail výletu

no_photo.png

Tolštejnské panství

Projekt "Svazku obcí Tolštejn" spojený s hrou propaguje komplexně s velkou dávkou fantazie a hravosti krásy regionu. V Tolštejnském panství je mnoho věcí k vidění a činění - muzea, rozhledny, památky, sportoviště, panenská příroda, místa pohostinská a mnoho mnoho dalšího.

Detail výletu

zobrazit po