Jeskyně Balcarka

Nejbohatší jeskyní na krápníkovou výzdobu v Moravském krasu je jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy. Hlavní částí prohlídkové trasy jsou dvě Rotundy s barevnými sintrovými kaskádami padající ze stěn a rozsáhlá krápníková výzdoba stropů. Dalšími, neméně krásnými částmi, jsou Dóm zkázy a Velký dóm, vytvořené řícením vodorovně uložených vrstev vápenců, pod jejichž troskami se skrývá stará krápníková výzdoba. Druhou největší zpřístupněnou podzemní prostoru Moravského krasu reprezentuje Velký dóm, dlouhý takřka 70 metrů. Nejatraktivnějším místem jeskyně Balcarky je právem označována Galerie s velmi bohatou krápníkovou výzdobou, obsahující brčka i různě dlouhé a tvarované bílé stalaktity. Podobně zdobená je také Přírodní chodba s okouzlujícími mohutnými barevnými sintrovými kaskádami, které spadají z výšky 5 metrů po obou stranách úzké prohlídkové trasy, dále průhledné stalaktity s bočními výrůstky a v neposlední řadě vodorovné stropy, ze kterých vyrůstají šňůry brček. 

Tipy na výlet - Moravský kras

Babí Lom

Babí lom je skoro tři kilometry dlouhý, protáhlý, zalesněný, skalnatý hřeben, situovaný mezi Lelekovicemi a Svinošicemi v západním hřbetu Adamovské vrchovy, necelých pět kilometrů od brněnské části Řečkovice. Babí lom je známý turistický cíl. Jedná se o volně přístupnou rozhlednu. Výška skal dosahuje až dvaceti metrů, je to tedy výborné místo na horolezecství. Místo bylo oblíbené také pro mistra Petra Bezruče. Hřbet je tvořen především sedimentárními horninami ze spodního devonu.

Detail výletu

no_photo.png

Rozhledna Podvrší

Moravský kras je známý především díky světoznámé propasti Macocha, nesčetnými jeskyněmi s krasovou výzdobou, ale málokdo ví, že zde můžete zavítat také na rozhlednu. Rozhlednu Podvrší najdete u Veselice, v místní části obce Vavřinec.

Detail výletu

no_photo.png

Kostel Sv. Barbory v Adamově

Za historií se v Moravském krasu vydejte do Adamova. Právě zde míří turisté z různých koutů země, aby navštívili kostel Sv. Barbory s pamětní dřevořezbou světského oltáře, zobrazující výjev nanebevzetí Panny Marie.

Detail výletu

no_photo.png

Huť Klamovka

Technickou památku huť Klamovka, navštívíte na jižním konci města Blanska, v údolí řeky Svitavy. Tato jediná dochovaná železářská huť na blanenském salmovském panství byla nejmladší z původních hutí. Vystavěna byla v novogotickém stylu v letech 1853 - 1857.

Detail výletu

no_photo.png

Muzeum Větrný mlýn

Nedaleko Brna, v Rudici, se nachází památkově chráněný mlýn. Stylově opravený větrný mlýn z 19. století dnes slouží jako muzeum s několika expozicemi. Historický mlýn pochází z roku 1865, svůj účel přestal plnit při zrušení mlynářského práva v roce 1945.

Detail výletu

no_photo.png

Muzeum strašidel Olešnice

Přijďte se bát do Olešnického muzea strašidel. Návštěvu ocení zejména vaše děti. Ve sklepení bývalé ledárny v Olešnici, které původně složilo jako úschovna ledu pro řezníky a olešnický pivovar, se dnes skrývá Muzeum strašidel a postav z olešnických pověstí.

Detail výletu

no_photo.png

Jeskyně v Rudce

Jistě znáte pověst o Blanických rytířích, kteří mají Čechy zachránit v těžkých dobách. Dnes se s nimi můžete seznámit téměř osobně. Podzemní galerie se nachází v pískovcové jeskyni ve městě Rudka, věnuje se tématice Blanických rytířů.

Detail výletu

no_photo.png

Moravský kras

Jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě se nachází v Moravském krasu. Tisíce návštěvníků se každoročně přijdou pokochat krásnou krápníkovou výzdobou ukryté hluboko podzemí. Veřejnosti přístupná jsou jeskyně Balcarka, Kateřinská, Sloupsko- šošůvské, Výpustek a snad nejoblíbenější jeskyně Punkevní, jejíž součástí je plavba po podzemní říčce Punkvě.

Detail výletu

no_photo.png

Hrad Holštejn

Nedaleko Punkevních jeskyní ční k nebi zřícenina gotického hradu Holštejna. Hrad byl postaven na strmém vápencovém ostrohu nad řeku Bílou vodou. Dnešní název hradu vznikl zkomolením názvu původního Hohler Stein, čili Dutý nebo také Jeskynní kámen.

Detail výletu

no_photo.png

Boskovický hrad

Přijďte se podívat na romantickou zříceninu boskovického hradu. Goticko - renesanční hrad se vypíná ve výšce 460 metrů nad mořem na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny. Díky rozsáhlé rekonstrukci započaté v roce 1975 je hrad z velké části zpřístupněn. Z impozantní stavby se chovalo torzo hradního paláce a okrouhlá věž s renesančním cimbuřím u vstupu k hradu. Počátky hradu se datují k 13. století.

Detail výletu

zobrazit po