Moravský kras

Jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě se nachází v Moravském krasu. Tisíce návštěvníků se každoročně přijdou pokochat krásnou krápníkovou výzdobou ukryté hluboko podzemí. Veřejnosti přístupná jsou jeskyně Balcarka, Kateřinská, Sloupsko- šošůvské, Výpustek a snad nejoblíbenější jeskyně Punkevní, jejíž součástí je plavba po podzemní říčce Punkvě. Turistickým lákadlem je také propas Macocha, ke které vás doveze místní lanová dráha. Za historií stojí zajet do Josefovského údolí, kde vám v renesančním zámku v Blansku osvětlí historii zdejších hutí. Zámky objevíte v Lysicích, Letovicích, Kunštátu či Rájci nad Svitavou. Překrásné barokní poutní kostely zhlédnete ve Křtinách, Sloupu, či v Adamově.  

Tipy na výlet - Moravský kras

no_photo.png

Rozhledna Podvrší

Moravský kras je známý především díky světoznámé propasti Macocha, nesčetnými jeskyněmi s krasovou výzdobou, ale málokdo ví, že zde můžete zavítat také na rozhlednu. Rozhlednu Podvrší najdete u Veselice, v místní části obce Vavřinec.

Detail výletu

no_photo.png

Kostel Sv. Barbory v Adamově

Za historií se v Moravském krasu vydejte do Adamova. Právě zde míří turisté z různých koutů země, aby navštívili kostel Sv. Barbory s pamětní dřevořezbou světského oltáře, zobrazující výjev nanebevzetí Panny Marie.

Detail výletu

no_photo.png

Huť Klamovka

Technickou památku huť Klamovka, navštívíte na jižním konci města Blanska, v údolí řeky Svitavy. Tato jediná dochovaná železářská huť na blanenském salmovském panství byla nejmladší z původních hutí. Vystavěna byla v novogotickém stylu v letech 1853 - 1857.

Detail výletu

no_photo.png

Muzeum Větrný mlýn

Nedaleko Brna, v Rudici, se nachází památkově chráněný mlýn. Stylově opravený větrný mlýn z 19. století dnes slouží jako muzeum s několika expozicemi. Historický mlýn pochází z roku 1865, svůj účel přestal plnit při zrušení mlynářského práva v roce 1945.

Detail výletu

no_photo.png

Muzeum strašidel Olešnice

Přijďte se bát do Olešnického muzea strašidel. Návštěvu ocení zejména vaše děti. Ve sklepení bývalé ledárny v Olešnici, které původně složilo jako úschovna ledu pro řezníky a olešnický pivovar, se dnes skrývá Muzeum strašidel a postav z olešnických pověstí.

Detail výletu

no_photo.png

Jeskyně v Rudce

Jistě znáte pověst o Blanických rytířích, kteří mají Čechy zachránit v těžkých dobách. Dnes se s nimi můžete seznámit téměř osobně. Podzemní galerie se nachází v pískovcové jeskyni ve městě Rudka, věnuje se tématice Blanických rytířů.

Detail výletu

no_photo.png

Moravský kras

Jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě se nachází v Moravském krasu. Tisíce návštěvníků se každoročně přijdou pokochat krásnou krápníkovou výzdobou ukryté hluboko podzemí. Veřejnosti přístupná jsou jeskyně Balcarka, Kateřinská, Sloupsko- šošůvské, Výpustek a snad nejoblíbenější jeskyně Punkevní, jejíž součástí je plavba po podzemní říčce Punkvě.

Detail výletu

no_photo.png

Hrad Holštejn

Nedaleko Punkevních jeskyní ční k nebi zřícenina gotického hradu Holštejna. Hrad byl postaven na strmém vápencovém ostrohu nad řeku Bílou vodou. Dnešní název hradu vznikl zkomolením názvu původního Hohler Stein, čili Dutý nebo také Jeskynní kámen.

Detail výletu

no_photo.png

Boskovický hrad

Přijďte se podívat na romantickou zříceninu boskovického hradu. Goticko - renesanční hrad se vypíná ve výšce 460 metrů nad mořem na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny. Díky rozsáhlé rekonstrukci započaté v roce 1975 je hrad z velké části zpřístupněn. Z impozantní stavby se chovalo torzo hradního paláce a okrouhlá věž s renesančním cimbuřím u vstupu k hradu. Počátky hradu se datují k 13. století.

Detail výletu

no_photo.png

Punkevní jeskyně

Překrásným a turisticky velmi oblíbeným výletem je návštěva světově známých krasových jeskyní v Moravském krasu, nedaleko Brna. Moravský kras je největší a nejvýznamnější krasová oblast v České republice, projdete se mohutnými dómy s bohatou krápníkovou výzdobou.

Detail výletu

zobrazit po