Hrad Kašperk (Šumava)

Hrad Kašperk (Šumava)

Tato dominanta okolí je velice úzce spjata se jménem nejvýznamnějšího českého krále – Karla IV. Ten se během svého panování roku 1356 rozhodl o výstavbě hradu Karlsberg sloužící k ochraně zlatých dolů a také obchodních cest. Roku 1617 byl hrad koupen městem Kašperské Hory, ale již roku bna císařský rozkaz pobořen. Hrad je nově rekonstruován a v současnosti slouží k seznámení se nejen s dějinami hradu, ale také k seznámení s těžbou zlata na Šumavě – veřejnosti přístupný po nutné procházce (leží cca 2km od parkoviště). Z východní věže je jedinečná vyhlídka na Šumavu a celou okolní krajinu.

Hrad poskytuje tyto prohládkové okruhy:

  • Okruh Stavba hradu - hradní parkán, prezentace obrazů z dějin hradu, ukázka pracovních nástrojů, zřícenina hradního paláce, prohlídka západní věže
  • Okruh Život na hradě - purkrabství s výkladem o životě na hradě včetně přípravy jídla, prohlídka zříceniny hradního paláce, východní věž, výklad o hygieně, videoprojekce
  • Dětská prohlídka - Staň se rytířem nebo princeznou - pro děti ve věku 6 - 11 let, soutěže, plnění úkolů

Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách (886 m).

Otevírací doba:

 
Duben  
soboty a neděle 10.00 - 17.00
Květen - Červen  
denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
Červenec - Srpen  
úterý - neděle 9.30 - 18.00
pondělí 10.00 - 18.00
Září  
denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
Říjen  
denně mimo pondělí 10.00 - 16.30
út - pá prohlidky pouze v těchto časech 10.30, 12.00, 13.30, 15.00
Pouze okruh Život na hradě  
28.12 - 1.1  
denně 10.00 - 16.30

 


Odkaz na mapu.

Zdroj fotografie: http://www.hradyazamky24.cz/hrad-kasperk-28

Tipy na výlet - Šumava - Churáňov

Zámek Český Krumlov (Šumava)

Hrad Český Krumlov je národní kulturní památka. Hrad byl založen v 13. stol. a postupně se rozrůstal do velkého komplexu. Části hradu tvoří Červená brána, Hrádek nejstarší stavba v objektu, zámecké divadlo, zámecká zahrada s budovou jízdárny a kaskádovou Neptunovou fontánou. Zahrada je doplněná o budovu hudebního pavilonu a letohrádku Bellárie.

Detail výletu

Prášilské jezero

Leží v nadmořské výšce 1080 m n.m., vzniklo tak jako ostatní šumavská jezera po ustoupení ledovce. Rozloha jezera je 3,7 ha a hloubka činí až 15 m.

Detail výletu

Čertovo jezero

Je položeno ve výšce 1030 m n. m., jeho plocha činí 10,3 ha a největší hloubka je 37 m.

Detail výletu

Černé jezero

Je svou rozlohou největší na Šumavě, plocha hladiny je 18,4 ha, hloubka 40m a leží ve výšce 1008 m n. m. Svůj název zřejmě dostalo pro svou černou vodu vznikající odrazem hustých lesů.

Detail výletu

Hluboká nad Vltavou (Šumava)

Zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejznámějších českých zámků. Je považován za nejkrásnější obytné panské sídlo v Čechách. Tyčí se 10 km severně od Českých Budějovic. Na místě zámku původně stál královský hrad založený v první polovině 13. století. Z něho se dochovala do současnosti jen strážní věž v jádře nejvyšší zámecké věže.

Detail výletu

Zámek Kratochvíle (Šumava)

Zámek Kratochvíle se nachází asi 3 km severozápadně od Netolic. Vystavěli jej Rožmberkové jako své nové sídlo. Kratochvíle byla vystavěna podle italského vzoru renesančních panských sídel, tzv. kasin. Stavební zajímavostí zámku je zvláštní zajištění jeho základů dubovými a olšovými piloty, které měly v bažinatém prostředí zabezpečit stabilitu budovy.

Detail výletu

Zámek Lnáře (Šumava)

Monumentální zámek Lnáře se nachází ve stejnojmenné vsi10 km severozápadně od Blatné. Zámecký komplex je tvořen Starým zámkem, stojícím na místě původní gotické tvrze Vladyků ze Lnář, a Novým zámkem, který byl postaven až v 17. století. Úpravy, které na zámku v průběhu staletí proběhly, se většinou omezily na vnitřní části.

Detail výletu

Zámek Orlík nad Vltavou (Šumava)

Hrad a později zámek Orlík se tyčí na vysokém skalnatém ostrohu vysoko nad řekou Vltavou. Podle pověsti získal své jméno právě pro svoji polohu vysoko na skále, připomínaje tak orlí hnízdo. Po vzniku Orlické přehrady bylo údolí pod zámkem zatopeno a hladina vody dnes dosahuje pod zámecké zdi. Orlík byl původně založen jako královský raně gotický hrad.

Detail výletu

Zámek Bechyně (Šumava)

Zámek Bechyně stojí ve stejnojmenném lázeňském městečku nad řekou Lužnicí. Zámek vznikl z hradu pocházejícího ze 13. století. Na přelomu 15. a 16. století byl hrad pozdně goticky upraven, koncem století 16. (v majetku Petra Voka z Rožmberka ) pak prošel renesanční přestavbou.

Detail výletu

Zámek Březnice (Šumava)

Zámek Březnice stojí ve stejnojmenném městě na říčce Vlčavě, které leží asi 17 km severně od města Blatná. Zámek vznikl přestavbou gotické tvrze, která ze 13. století. Do zámecké podoby byla přestavěna v polovině 16.století. Ve století 17. byla přistavěna kaple a byl upraven rozsáhlý zámecký park.Zbytky původní tvrze zůstaly dodnes dochovány.

Detail výletu

zobrazit po