Hrad Kašperk (Šumava)

Hrad Kašperk (Šumava)

Tato dominanta okolí je velice úzce spjata se jménem nejvýznamnějšího českého krále – Karla IV. Ten se během svého panování roku 1356 rozhodl o výstavbě hradu Karlsberg sloužící k ochraně zlatých dolů a také obchodních cest. Roku 1617 byl hrad koupen městem Kašperské Hory, ale již roku bna císařský rozkaz pobořen. Hrad je nově rekonstruován a v současnosti slouží k seznámení se nejen s dějinami hradu, ale také k seznámení s těžbou zlata na Šumavě – veřejnosti přístupný po nutné procházce (leží cca 2km od parkoviště). Z východní věže je jedinečná vyhlídka na Šumavu a celou okolní krajinu.

Hrad poskytuje tyto prohládkové okruhy:

  • Okruh Stavba hradu - hradní parkán, prezentace obrazů z dějin hradu, ukázka pracovních nástrojů, zřícenina hradního paláce, prohlídka západní věže
  • Okruh Život na hradě - purkrabství s výkladem o životě na hradě včetně přípravy jídla, prohlídka zříceniny hradního paláce, východní věž, výklad o hygieně, videoprojekce
  • Dětská prohlídka - Staň se rytířem nebo princeznou - pro děti ve věku 6 - 11 let, soutěže, plnění úkolů

Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách (886 m).

Otevírací doba:

 
Duben  
soboty a neděle 10.00 - 17.00
Květen - Červen  
denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
Červenec - Srpen  
úterý - neděle 9.30 - 18.00
pondělí 10.00 - 18.00
Září  
denně mimo pondělí 10.00 - 17.00
Říjen  
denně mimo pondělí 10.00 - 16.30
út - pá prohlidky pouze v těchto časech 10.30, 12.00, 13.30, 15.00
Pouze okruh Život na hradě  
28.12 - 1.1  
denně 10.00 - 16.30

 


Odkaz na mapu.

Zdroj fotografie: http://www.hradyazamky24.cz/hrad-kasperk-28

Tipy na výlet - Šumava - Churáňov

Zámek Český Krumlov (Šumava)

Hrad Český Krumlov je národní kulturní památka. Hrad byl založen v 13. stol. a postupně se rozrůstal do velkého komplexu. Části hradu tvoří Červená brána, Hrádek nejstarší stavba v objektu, zámecké divadlo, zámecká zahrada s budovou jízdárny a kaskádovou Neptunovou fontánou. Zahrada je doplněná o budovu hudebního pavilonu a letohrádku Bellárie.

Detail výletu

Zadov - Churáňov (Šumava)

Známé šumavské středisko zimních sportů leží v nadmořské výšce 800 - 1050 m. Středisko poskytuje především sportovní zázemí a vyžití: sjezdovky, vleky, upravované běžecké tratě s běžeckým areálem, skokanský můstek, sedačková lanovka (950 m., převýšení 190 m.); dále však i stravovací a ubytovací služby. Obec byla založena v 18. století při sklářské huti.

Detail výletu

Tříjezerní slať (Šumava)

Asi 3 km severozápadně od Modravy se na ploše 5 ha rozkládá vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří rašelinných jezírek, z nichž největší má rozlohu 7 arů. Rašeliništěm prochází po povalovém chodníku trasa krátké okružní naučné stezky s jedenácti zastaveními. Asi dvousetmetrová stezka vede po dřevěném chodníku vnitřkem Tříjezerní slatě.

Detail výletu

Stachy (Šumava)

Toto podhorské městečko leží v rázovitém kraji zvaném Podlesí. Stachy byly založeny na přelomu 15. a 16. století při sklárně, bývala zde jedna z osmi rychlet Královského hvozdu. V letech 1842 - 1849 zde byl postaven pozdně empírovaný kostel Navštívení P. Marie, který se nachází na místním náměstí. Z dalších kutlurních památek lze zmínit renesanční faru.

Detail výletu

Vimperk (Šumava)

Toto horské město v údolí Volyňky bylo původně osadou pod strážním hradem z doby po roce 1250. Statut města získal Vimperk v roce 1479. V minulosti město utrpělo několik požárů, které ničily jeho vzhled. Bývalý gotický hrad ze 13. století je výraznou dominantou města, později všsak byl přestavěn na renesanční a barokní zámek.

Detail výletu

Prášilské jezero

Leží v nadmořské výšce 1080 m n.m., vzniklo tak jako ostatní šumavská jezera po ustoupení ledovce. Rozloha jezera je 3,7 ha a hloubka činí až 15 m.

Detail výletu

Čertovo jezero

Je položeno ve výšce 1030 m n. m., jeho plocha činí 10,3 ha a největší hloubka je 37 m.

Detail výletu

Bavorská Ruda (Šumava)

Alžbětín: osada pojmenována po Alžbětě z Hafenbrädlu, produkující v letech 1744-1889 zrcadlové sklo. Bílá Strž: přírodní rezervace, ukázka horských klimatických biotopů a krajinné scenérie Královského hvozdu, v údolí Bílého potoka vodopády. Bodenmains: SRN, lázeňské jméno, nejnavštěvovanější město v Bavorsku.

Detail výletu

Černé jezero

Je svou rozlohou největší na Šumavě, plocha hladiny je 18,4 ha, hloubka 40m a leží ve výšce 1008 m n. m. Svůj název zřejmě dostalo pro svou černou vodu vznikající odrazem hustých lesů.

Detail výletu

Prachatice (Šumava)

Toto historické město ležící na Zlaté stezce (obchodní stezka do Bavor) bylo založeno ve 13. století. Během 16. století zažilo město největší rozmach a to díky monopolu v obchodu se solí. Městská památková rezervace si zachovala téměř nedotčený goticko-renesanční vzhled.

Detail výletu

zobrazit po