Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice

Významným dílem je Dalešická přečerpávací vodní elektrárna. Postavena byla v letech 1970 - 1978 na řece Jihlavě. PVE leží pod nejvyšší sypanou hrází ve Střední Evropě. Dalešice jsou druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou v ČR, na plný výkon je schopna najet za pouhých 50 sekund.  Nyní si můžete prohlédnout její výrobní prostory i podzemí hráze. Elektrárna byla postavena v souvislosti s výstavbou nedaleké Jaderné elektrárny Dukovany. Nepostradatelnou součástí PVE Dalešice je nádrž v Dalešicích s objemem 127 mil. m3, vyrovnávací nádrž Mohelno, PE Dalešice a průtočná vodní elektrárna Mohelno.  Nádrž se využívá také pro rekreaci turistů, chovu ryb, tlumení povodní a zlepšení průtoku v řece Jihlavě v období sucha. Především však zajišťuje technologickou vodu pro Jadernou elektrárnu Dukovany, dlouhodobě vyrovnává průtok řeky Jihlavy, vytváří spád a užitečný obsah pro práci v samotné elektrárně, zároveň přispívá ke zkvalitnění vody a zabraňování hromadění nečistot a odpadních vod z jaderné elektrárny.

Tipy na výlet - Českomoravská vrchovina, Žďárské vrchy, Železné hory - Milovy

Koupaliště Vodní ráj Jihlava

Koupaliště je tvořeno systémem krytých bazénů a kruhového nekrytého bazénu. V provozu je celoročně. Součástí areálu jsou i další doplňující provozy, jako parní kabina, sauna, masáže a solárium. Kapacita krytého koupaliště je 240 osob. Venkovní část areálu se skládá ze systému letních bazénů, které jsou v provozu pouze v letní sezóně.

Detail výletu

no_photo.png

Rybník Velké Dářko (Vysočina)

S plochou 206 ha je Velké Dářko největším rybníkem na Českomoravské vrchovině. Rybník nechali zatopit Viktorín z Kunštátu a vévoda Musteberský na konci 15. století. Dnes je rybník rekreační atraktivitou Českomoravské vrchoviny. Je možné si zde půjčit windsurfing, jachty a loďky. Rybník také nabízí výborné podmínky pro koupání.

Detail výletu

no_photo.png

Poutní kostel sv. J. Nepomuckého na Zelené hoře (Vysočina)

Na pahorku tehdy zvaném Černý les nebo Strmá hora založil opat Vejmluva novému světci, sv. Janu Nepomuckému, poutní kostel. Místo bylo nazváno podle Zelené hory u Nepomuku. Stavbu provedl Santini v letech 1719 - 1722 a vytvořil tak jedinečné dílo barokní gotiky. Půdorys kostela je odvozen z kruhu, do kterého byl vepsán desetiúhelník.

Detail výletu

no_photo.png

Telč - historické centrum (Vysočina)

Jádro města je Městskou památkovou rezervací a v roce 1992 byla Telč zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Prolínají se zde stavební skvosty z prostředí církevního, měšťanského a šlechtického, památky gotické, renesanční i barokní. V historickém jádru města nalezneme Státní zámek, Galerii Jana Zrzavého, Muzeum Vysočiny a Věž sv. Ducha.

Detail výletu

no_photo.png

Bazilika sv. Prokopa a Židovské město v Třebíči (Vysočina)

Bazilika sv. Prokopa byla původně opatským chrámem zasvěceným Panně Marii. Ve 13. století se stal součástí benediktinského kláštera. Bazilika patří ke skvostům středověkého románského stavitelství s gotickými prvky. Značně utrpěla obléháním v roce 1468 a po obnově provedené stavitelem Františkem Maxmiliánem Kaňkou v letech 1725-1731.

Detail výletu

no_photo.png

Zoologická zahrada Jihlava (Vysočina)

ZOO leží v malebném údolí řeky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to vše v bezprostřední blízkosti centra města, odkud je to cca 10 minut pěší chůze. Příjezd ze dvou směrů - z Masarykova náměstí Brněnskou ulicí, nebo od letního kina.

Detail výletu

Jihlavské podzemí (Vysočina)

Jihlavské podzemí je druhou největší sítí podzemních chodeb na území ČR hned po Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km. Jedná se o systém chodeb ražených ve skále pod historickým jádrem města a to dokonce v několika patrech. Unikátní stavba byla budována desítky a možná i stovky let. Původně zřejmě chodby vznikly ze starých dolů na stříbro.

Detail výletu

Krytý most v Černvíru (Vysočina)

Přes řeku Svratku bylo v 18. století vybudováno několik krytých dřevěných mostů. Most v Černvíru je jedním z nejkrásnějších, nejlépe dochovaných a především je ze všechpodobných mostů  na Moravě nejstarší. Byl postaven v roce 1718, je dlouhý 34 metrů a od roku 1995 je krytý zrenovovanou šindelovou střechou. Mohutné trámy jsou z jedlového dřeva.

Detail výletu

no_photo.png

Rozhledna Horní les (Vysočina)

Telekomunikační věž (výška 59 metrů) opatřená vyhlídkovou plošinou je umístěna na nejvyšším kopci ve Svratecko - Křetínském trojúhelníku, 774 m n.m. Byla postavena v roce 2002, ale už dříve zde stávaly dřevěné triangulační věže. Nabízí překrásný výhled do blízkého, ale i vzdálenějšího okolí (za dobré viditelnosti až na Jeseníky).

Detail výletu

no_photo.png

Rozhledna Pípalka (Vysočina)

Rozhledna Pípalka se nachází cca 11 km východně od Pelhřimova. Byla dokončena v roce 1993 jako společný projekt Klubu českých turistů Pelhřimov a Armády ČR. Nachází se na vrcholu Křemešník v nadmořské výšce 765 m.n.m.. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 40 metrů. Odměnou za výstup po 205 schodech Vám bude nádherný výhled.

Detail výletu

zobrazit po