Ubytování Českomoravská vrchovina, Žďárské vrchy, Železné hory

Ubytování Českomoravská vrchovina, Žďárské vrchy, Železné hory

Vysočina leží na pomezí Čech a Moravy, na severu sousedí s Pardubickým krajem, na jihovýchodě s Jihomoravským krajem, na jihozápadě s Jihočeským krajem a na severozápadě se Středočeským krajem. Území Vysočiny se nachází v oblasti Českomoravské vrchoviny. Jak název vypovídá na dovolené na Vysočině si užijete množství kopců a hor: Jevišovická pahorkatina, Javořická pahorkatina, Křemešnická vrchovina, Hornosázavská pahorkatina, Žďárské vrchy a mnohé další. Nejvyšší horu Vysočiny, na kterou si můžete naplánovat letní výlet Vysočinou je Javořice se svými 837 metry nad mořem. Vysočina tvoří jakýsi střed České republiky. Najdete zde krásnou přírodu, která láká své návštěvníky při pobytu na Vysočině k rodinným výletům Vysočinou, množstvím cyklotras, turistických stezek Vysočinou, přírodních zajímavosti, lidovou architekturou, rozhlednami, kopci, adrenalinové zábavy, koupání levné vysočanské ubytování a mnoho dalších. Vysočinou se táhnou dvě chráněné krajinné oblasti: Žďárské vrchy a Železné hory.

Kromě krásné přírody se turisté na dovolené na Vysočině mohou těšit na kulturní památky, hrady, zámky a další stavby. Kulturní památky tohoto kraje jsou natolik vzácné, že byly tři zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jsou jimi historické centrum města Telč, poutní Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou na Zelené Hoře a v neposlední řadě židovská čtvrť, židovský hřbitov a Bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Mezi další kulturní lákadla patří muzeum v Pelhřimově, mapující neobvyklé výkony českých i světových rekordmanů. Vysočina je zkrátka přímo protkána bohatou historií, své skvosty hrdě představuje svým návštěvníkům na dovolené ve Vysočině s rodinou. Přivítá vás na zámcích a hradech, pozve do měst, kostelů i kapliček, otevře vám měšťanské domy, nechá vás vejít do tajemných katakomb, opevnění a mnoho dalšího: Hrad Orlík, Lipnice nad Sázavou, Rokštejn, Sedlecký hrad, Sokolec, Zámek Pelhřimov, zámek Budišov, Brtnice, Černovice, Červená Řečice, Pokice, Přibyslav, Třešť, Kraví Hora, Rabštejn, Štramberk.

Vysočina je přímo předurčena k aktivnímu odpočinku a sportování. Krásná příroda Vysočiny je protkána množstvím značených cyklistických a turistických tras Vysočinou a naučných stezek nabízející zábavu i poučení: Hluboké rokle Svratecké Hornatiny, Špičák a Čeřínek, na kole do Jihlavských vrchů, okolí vodní nádrže Dalešice, okruh v okolí Lipnice nad Sázavou, výlet mezi skalami Milovského polesí, přírodním parkem Třebíčsko, přírodní park Balinské údolí, Letná, naučná stezka Tisůvka-Žákova hora, okolí vodních nádrží Želiv a Sedlice, přírodní park Třebíčsko, přírodní park Rokytná, Svatá hora a další. Pobyt na Vysočině v létě  nabízí svým výletníkům široké spektrum aktivního trávení volného času. Zajít můžete na bazén, přírodní koupaliště i rybníky: bazén se slanou vodou v Jemnici, koupaliště Vodní ráj v Jihlavě, letní koupaliště Palouky nebo letní koupaliště Budín. Vysočina je okouzlující nejen v létě, ale i na zimní dovolené na Vysočině. Při vzpomínkách na pobyt na Vysočině v zimě se vám vybaví perfektně upravené běžecké trasy, vysočanská horská lyžařská střediska s levným ubytováním na Vysočině a perfektně upravené sjezdovky: lyžařský vlek Čeřínek, lyžařský areál Kamenice nad Lipou-Antonka, tipy na běžkařské výlety: okolím zamrzlého rybníka Medlov, od rybníku Medlov na Žákovu horu, dobrodružný výlet Vysočinou mezi mohutnými skalisky Žďárských vrchů.

Ubytování na Vysočině najdete v jak v každém městě, tak na jejich okrajích a přímo v přírodě. Záleží na vás, čemu dáváte přednost, jakým způsobem si chcete užít vaši dovolenou na Vysočině s rodinou, kolik máte financí apod. Nejvýše hodnocené jsou na Vysočině hotely a apartmány, které najdete spíše ve městě. Chaty a chalupy na Vysočině najdete spíše na okrajích měst, v horských osadách a vesničkách Vysočiny. Díky nim budete mít blízko k turistickým výletům a přírodě Vysočiny. Nejlevnější ubytování Vysočiny poskytují autokempy a tábořiště Vysočina. Výborné podmínky pro zimní dovolenou na Vysočině poskytují také lyžařská střediska s ubytováním Vysočina.

Sejdeme se na horách!

rozloha: 6796 km2

přírodní zajímavosti:CHKO Žďárské vrchy, CHKO Železné hory, NPR Hojkovské rašeliniště, NPR Jankovský potok, NPR Stvořidla, NPR Zaječí skok, NPR Švařec, NPR Stamberk, NPR Velký Špičák, PR Balinské údolí, PR v Klučí, Radotínské rašeliniště, aj.

rozhledny: Babylon, Oslednice, Karasín, Pípalka, Rosička, Rubačka Horní les U Rovečného města: Brtnice, Černovice, Chotěboř, Dalešice, Bystřice nad Pernštejnem, Hamry, Havlíčkův Brod Humpolec, Jemnice, Jihlava, Pelhřimov, Náměšť nad Oslavou, Sázava, Svratka, Jihlava, Přibyslav, Svratka, Telč, Světlá nad Sázavou, Třebíč, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou a další

UNESCO: Bazilika sv. Prokopa a Židovská čtvrť, historické jádro města Telč, poutní Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, Zámek Telč hrady a zámky: Bukov, Kámen, Orlík, Lipnice nad Sázavou, Rokštejn, Sedlecký hrad, Sokolec, Pelhřimov, Velké Meziříčí, Telč, Budišov, Brtnice, Černovice, Jemnice, Maleč, Náměšť nad Oslavou, Přibyslav, Police, Kraví hora aj.

koupání: bazén se slanou vodou v Jemnici, koupaliště Jaroměřice nad Rokytnou, koupaliště Vodní ráj v Jihlavě, koupaliště v Přibyslavi

cyklovýlet: hluboké rokle Svratecké hornatiny, Špičák a Černínek, na kole do Jihlavských vrchů, na kole z Telče do Želetavy, okolí vodní nádrže Dalešice, okruh v okolí Lipnice nad Sázavou, okruh mezi skalami Milovského polesí, přírodním parkem Třebíčsko, z Jihlavy do Polné, atd.

turistika: Brtnickou vrchovinou z Třeště na Špičák, Čtyři Palice, Zkamenělý zámek, PR Balinské údolí, naučná stezka PR Černínek, naučná stezka Tisůvka-Žákova hora, okolí vodních nádrží Želiv a Sedlice, PR Třebíčsko, PR Rokytná, Svatá Hora, údolím Divoké Oslavy, zkamenělá řeka u Nejepína a další

lyžování: lyžařský areál Dalečín, Fajtův kopec, Jalovec, Svatá Anna, Brtnice, Čeřínek, Melechov, Mrákotín, Sedliště, Věžná, aj.

Nejznámější lokalita

Jimramov

Ubytování [1]

V obci Jimranov se nachází SKI Areál Jimranov. Svojí rozlehlostí, členitostí a množství využití tras pro sjezd je naprosto ojedinělý na Vysočině. V místním parku Bludník se každoročně na konci srpna koná hudební festival Otevřeno. Směrem na nový Jimramov můžete... více »


Kadov

Ubytování [1]

Kadov- Jedná se o krajinu pahorkatou, členitou, turisticky vyhledávanou, která již tvoří přirozené propojení se Šumavou. Díky tomuto „obtížnému“ terénu se zachovala spousta lesíků, vršíků, remízků a cest, které dodávají krajině osobitý vzhled a kde se zachovalo... více »


Žďár nad Sázavou

Ubytování [1]

Žďár nad Sázavou (dříve Město Žďár na Morav, německy Saar, latinsky Sar je okresní město (okresu Žďár nad Sázavou) v kraji Vysočina na pomezí Čech a Moravy, 31 km severovýchodně od Jihlavy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských... více »Zpět

Domena tematickeodkazy.cz na prodej