Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

První týden prázdnin - kam vyrazit?

První týden letních prázdnin je tady a s ním také dva státní svátky. Plánujete někam vyjet, ale nevíte, kde se co koná a co by stálo za návštěvu? Zde nabízíme pár tipů na první červencový týden. Jedná se jak o akce kulturní tak také požitkářské. Přečtěte si následující článek, který zajístí, že se tento týden určitě nudit nebudete.

 

 

 

 

 

 

 

PRÁZDNINOVÉ PONDĚLKY NA HRADĚ ČESKÝ ŠTERNBERK

Je pravdou, že v pondělky jsou památky zavřené, ale na Českém Šternberku je tomu jinak. Hrad patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Čechách. Má krásné okolí (byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví). Prohlídky se konají v pravidelných termínek a to v 11:00 a 14:00.

KUTNOHORSKÉ LÉTO

Celoprázdninový festival netradičních prohlídek i jiných zábavných vystoupení spojených s hudbou, divadlem, pouličním divadlem a dalšími ne zcela obvyklými produkcemi.
  • Pondělní a úterní večery - prohlídky sedleckých pamětihodostí (prohlídka tajemné Kostnice za svitu svíček nebo katedrála Nanebevzetí Panny Marie)
  • Úterý odpoledne - prohlídka Lapidária Kamenného domu (umění středověké Kutné Hory)
  • Středa večer - arciděkanství Kutná hora (noční prohlídky setmělé katedrály sv. Barbory)
  • Každý druhý pátek od 20:0 hodin navíc proběhne v Kapli Božího těla divadelní představení Kytice.

FESTIVAL DIVADELNÍ POTŠTEJN

5. ročník letního festivalu pro děti i dospělé. Koná se 4. až 7. července 2017 na hradě Potštejn.
  • ÚTERÝ 4. 7., 18:30 - zahájení festivalu, 19:00 OČB Orlice - Plynové lampy (P. Hamilton), 21:00 - swingová kapela "Lázeňák".
  • STŘEDA 5. 7., 16.00 pro děti divadlo "Nezbedná pohádka o Koblížkovi", 19.00 - Divadlo Na Vísce: Na útěku (P. Palmade a Ch. Duthuron)
  • ČTVRTEK 6. 7., 16.00 pro děti loutkové divadlo - Černá a Bílá Fróna, 19.00 DS Na skále -  Nájemníci pana Swana
  • PÁTEK 7. 7., 16.00 pro děti - OČB Orlice: Upytlačená nevěsta, 16.30 - Zakončení festivalu

VETERÁNSKÝ SRAZ VELKÁ POLOM

28. veteránský sraz se koná ve Velké Polomi na Opavsku. Sraz od 9.00 hod. na velké odstavné ploše v centru obce. Hlavní událostí srazu bude jako vždy dopravní soutěž historických automobilů a motocyklů se startem a cílem ve Velké Polomi, jejíž součástí bude i plnění různých úkolů v průjezdních kontrolách rozmístěných po trase soutěže. 

STŘEDOVĚK NA HRADĚ BEZDĚZ

Jak probíhalo obléhání nebo jaké se používaly zbraně, to se dozvíte na akci Středověk na hradě Bezděz. Přijďte se podívat na šermířské vystoupení skupiny Askalon z Ústí nad Labem. Šermovat se bude pro pobavení, které zajistí historický příběh, ovšem můžete se i lehce historicky poučit. Gotické brnění a zbraně budou řinčet na II. nádvoří v 11, 12.30, 14 a 15.30 hodin.
 

HELFŠTÝNSKÁ POUŤ

Celodenní program plný řemesel a soutěží spojený s historickým tržištěm. Pořádá Studio Bez kliky.
Vstupné: plné: 100 Kč, snížené 60 Kč, děti do 6 let zdarma.
 

ROŽNOVSKÉ SLAVNOSTI

Další ročník Mezinárodního folklorního festivalu proběhne  5. - 9. července ve Valašském muzeu v přírodě.
Rožnovské slavnosti se představují městu krátký program a průvod účinkujících souborů městem. Můžete se těšit například na večerní školu flamenca, kvalifikaci soutěže v odzemku a obuškovém nebo valašské hry, tance a písně. 

AKUSTICKÝ KONCERT SKUPINY ELÁN NA ZÁMKU LOUČEŇ

Akce se koná ve čtvrtek 6. července. Koncert je pořádán na počet narozeninové oslavy zámku Loučeň, který se stal od doby svého otevření pro veřejnost jednou z nejnavštěvovanějších památek Čech a Moravy. Zpřístupněn byl po celkové rekonstrukci 7. 7. 2007. Letos v létě uplyne přesně deset let. Pro narozeninovou sezonu vybral zámecký tým ty akce, které měly největší úspěch u návštěvníků.

VINO NA HRADIŠTI V MIKULČICÍCH
Vinaři z regionu Podluží nabízí nejen svá vína. ale také speciality z vín (vinné želé, hroznové mošty, vinná kyselka) přímo z míst, kde dříve bývalo největší velkomoravské hradiště Velké Moravy. Dále k ochutnání budou bezové speciality jako je sirup z květů černého bezu, sirup z plodů černého bezu a skvělou osvěžující bezovou limonádu s mátou a citronem. Můžete se těšit na skvělou atmosféru doprovázenou živou hudbou.
Večer zpříjemní živé pěvecké a hudební vystoupení ve stylu Tomáše Kluse.

GASTRO FESTIVAL NA VALTICKÉM ZÁMKU

Ve dnech 6. až 7. července se v prostorách valtického zámku pořádají letní vinařské slavnosti, které jsou také spojené s gastro festivalem. Degustace vína a pokrmů proběhnou v zámeckém dvoře, příjemnou letní atmosféru dotvoří koncerty k tanci i poslechu. Při nepřízni počasí se celá akce přesune do konírny a jízdárny.

PÍSECKÉ KULTURNÍ LÉTO

Písecké kulturní léto probíhá celé dva měsíce, tento týden se ale můžete těšit na koncet Ars Musica z Belgie. 

I o letních prázdninách v Písku můžete navštívit nespočet kulturních akcí.

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL JANÁČKOVY HUKVALDY

Nádherné prostředí hukvaldsk obory láká každoročně nespočet návštěvníků k poslechu Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Kromě zkušených a renomovaných umělců hukvaldský festival dává pravidelně prostor také mladým a začínajícím muzikantům. Letos se koná jeho 24. ročník a koncert probíhhá pod širým nebem.


 

MEXICKÝ VÍKEND - WESTERNOVÉ MĚSTEČKO ŠIKLŮV MLÝN

Těšit se můžete na hudbu od pravých peruánských indiánů, voňavou kukuřici nebo na výstavu kaktusů. Celý den zde budou probíhat nejrůznější mexické soutěže a večer si nenechte ujít mexickou show s pravým mexickým ohňostrojem a po něm Tequila party až do ranních hodin.

BORŮVKOBRANÍ V BOROVANECH

Pokud jste milovníci borůvek nenechte si ujít tuto ojedinělou gastro-kulturní akci. Kromě tradiční soutěže v pojídání borůvkových kynutých knedlíků můžete navštívit borůvkový jarmark, hospodu s borůvkovým pivem, likérem či pálenkou. Nechybí ani borůvkové recepty na rozmanité jihočeské pochoutky, borůvková menu v místních restauracích či kurz borůvkové batiky.

NOČNÍ STEZKA KORUNAMI STROMŮ LIPNO

Netradiční pohled ze stezky korunami stromů na Lipně - ten získáte jedině v noci. Otevírací doba se zde prodloužila až do půlnoci a každý víkend zde proběhne hudební vystoupení. Chcete vidět neopakovatelný západ slunce, nebo prožít noční romantickou procházku v korunách stromů, kdy osvětlení zajišťují speciální světla, která dotváří atmosféru? Pak se vydejte některé prázdninové úterý na Stezku korunami stromů Lipno.

 

Schovat pozadí