Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Hrad Ľubovňa

Hrad Ľubovňa

Ľubovniansky hrad se vypíná na vápencovém kopci nad městem Stará Ľubovňa ve výši 548 m n. m. Byl postaven začátkem 14. století jako hraniční strážní hrad na ochranu obchodních cest do Polska. Sídlili v něm významní uherští šlechtici a návštěvou jej poctili např. královna Marie, panovník Zikmund Lucemburský a mnozí jiní. V letech 1655 - 1661 byly na hradě ukryty i polské korunovační klenoty. Po požáru v roce 1553 byl hrad rekonstruován na obrovskou renesanční pevnost s velkolepým renesančním palácem. Opravné práce byly realizovány ještě v první polovině 18. století. Posledním soukromým majitelem hradu byl polský hrabě Zamoyský.
Od roku 1966 sídlí v zachovalé části hradu Ľubovnianske muzea, které Vás ve svých expozicích seznámí s bohatou historií této starobylé pevnosti. Představí Vám vysoký barokní bastion se vstupní branou, renesanční věž s bránou, východní barokní bastion, renesanční baštu, barokní palác, gotický palác, hradní studnu a mnoho jiných zajímavých architektonických památek.
Přímo pod Ľubovnianským hradem se nachází národopisná expozice v přírodě představující kulturní hodnoty etnicky smíšeného regionu severovýchodního Spiše a severozápadního Šariše.

Mapa místa zde

Schovat pozadí