Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

PIENINY - MÍSTO, KTERÉ MUSÍTE NAVŠTÍVIT

Zajímavosti o horách

V nejsevernější části Spiše, na hranici s Polskem, leží turistická destinace Pieniny. Kraj oplývá neobyčejným bohatstvím přírodních krás, jedinečnou lidovou architekturou, historickými a kulturními památkami. V létě zajdete na hřiby do čistých lesů, na ryby ke krásným rybníkům. I zima je zde krásná, Pieniny nabízí množství lyžařských středisek s ubytováním nebo velký počet upravených běžkařských tras.

Proč navštívit Pieniny? Především díky nádherné panenské přírodě a srdečnosti místních Goralů. 

Dominantou Pienin jsou mohutné skalní útvary zvané Tři koruny. Nejvyšší bod je 982 m. n. m., a leží na levém břehu řeky Dunajec. Tuto krásu si můžete vychutnat při plavbě na voru (plti). 

Zajimavé je, že z dálky vrch připomíná královskou korunu, ale ve skutečnosti ho tvoří pět skal. Legenda říká, že v období třicetileté války se pod kopcem setkali tehdejší králové. Jednali o míru a na znak zpečetění mírové smlouvy zakopali na úpatí kopce své koruny ... tři koruny. Ale tohle není jediná teorie. Jestliže chcete slyšet opravdu zajímavé a vtipné příběhy, vyjdete se na plavbu na pltích, kde se o nich dozvíte od místních obyvatel. Krásu této krajiny můžete obdivovat i ze sedla svého horského kola. Cyklostezky vás zavedou k dalším nádherným místům kraje.

Dalším atraktivním místem je Červený Kláštor, který založili kartuziánští mniši počátkem 14. století. Při prohlídce zjistíte historii mnichů, uvidíte co si oblékali, kde trávili svůj volný čas.

Mezi další zajímavé místa v této oblasti Slovenska je Travertínové jezírko a Travertínový lom ve Vyšných Ružbachoch, v okrese Kežmarok najdete Jezerské jezero, Jezera Osturnianské brázdy a celou dominující obec Jezersko s ubytováním, stejně jako živý skanzen Osturňa nedaleko Spičské Magury.

Jestli vás tato oblast zaujala, neváhejte si zarezervovat dovolenou v nabízených objektech. V případě, že si vyberete objekt Chata Pieniny, můžete si zakoupit "pasování na Gorala". Pasování provádí Goral Ján Gondek - goral Pieninský. Během celého pasování baví účastníky goralská lidová hudba.

Schovat pozadí