Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Adršpašsko–Teplické skály, Broumovsko

Zpět

Adršpašsko–Teplické skály, Broumovsko Zajímavosti o horách

Oblast Adršpašsko-teplických skal a Broumovské oblasti leží v Severovýchodních Čechách. V této oblasti se nachází turisticky oblíbené skalní město Adršpachu, které v místě Vlčí rokle dělí toto území na Adršpašské skály a Teplické skály. Území najdete přibližně 2 kilometry od Města Teplice nad Metují a asi 30 km od Náchoda. Jedná se o významnou přírodní rezervaci na území chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Toto místo je charakteristické svými hustě umístěnými skalními věžemi, roklemi, skalními stěnami a úzkými průchody. Vliv přírody zapůsobil krajinu Adšpašských skal takovým způsobem, že se postupně vytvářely z pískovců nejrůznější a nejroztodivnější tvary.

Vodní toky a vodopády

Rezervací protéká klidná říčka Metuje, která ve skalních prostorách tvoří mále Adršpašské jezírko, po kterém se návštěvníci na výletě Adršpaškými skalami nechávají převážet a obdivují skvostné vodopády. Okolí Adršpašských skal majestátně střeží tajemná zřícenina hradu Adršpach. To vše je obestřeno temnými, hlubokými avšak čistými lesy a protkáno říční sítí drobných potůčku.

Horolezectví va Adršpachu

Dnes jezdí na dovolenou do Adršpašských skal nejen obdivovatelé krásné přírody, ale také vyznavači horolezectví, kteří zde zdolávají mohutné vrcholy Adšpaškých skal. Díky rázu oblasti Adšpašsko-teplických skal je samozřejmé, že zde bude jedním z nejrozšířenějších sportů již zmíněné horolezectví. Krajina se a okolí Adršpašských skal zde naskýtá opravdu skvělé možnosti pro tento náročný sport.

Pěší turistika v Adršpachu

Dále se zde naskýtá možnost pěší turistiky a cykloturistiky a dalších letních rodinných výletů Adršpaško-teplickou oblastí. Zdejší krásná příroda a procházky opravdu stojí za návštěvu a alespoň krátký pobyt v Adršpašských skalách. Právě pro tyto účely zde byly vytvořeny rozlehlé naučné stezky Adršpachy. Navštívíte-li oblast Adršpašsko-teplických skal nezapomeňte si naplánovat rodinné výlety  v Adršpašských skalách. Podívejte se do nedalekých měst Police nad Metují, Malé Svatoňovice, Hronov dále návštěvu dalších ne méně zajímavých Jiráskových skal, Broumovské stěny nebo Křížového vrchu.

Národní přírodní rezervace Broumovsko

V národní přírodní rezervaci Broumovsko je lezení povoleno jen organizovaným horolezcům a ve vymezených oblastech. Přírodní krásy Broumovska jsou tvořeny zejména dominantami skalních měst. Mezi nejznámější patří především Adršpašské skalní město a Broumovské stěny, za zmínku stojí také menší a přesto zajímavé lokality Jiráskovy skály, Křízový vrch a Ostaš. Na turistickou oblast Broumovska plynule navazuje oblast polského pohraničí s mnoha dalšími, snadno dostupnými turistickými lokalitami: Stolové hory a Soví hory. Polské pohraničí je snadno dostupné přes hraniční přechody určené především pro pěší turistiku a cyklistiku Broumovska.

Za aktivitami na dovolené v Adšpašsko-teplických skalách žádný problém. Okolí Adršpašsko teplických skal a celého Broumovského výběžku nabízí značné množství přírodních, kulturních i historických aktivit po celý rok. Výborné zázemí zde naleznou milovníci pěší turistiky, nové cyklostezky v Adršpachu a rozmanitý a často náročný terén potěší příznivce jízdy na horských kolech. Vyhlášené jsou výborné podmínky pro horolezce, kteří mohou využít všech šesti nejnavštěvovanějších horolezeckých lokalit - Adršpach, Teplické skalní město, Broumovské stěny, Jiráskovy skály, Křížový vrch a Ostaš. Celá oblast Broumovska je pokryta širokým spektrem levných ubytovacích kapacit v Adršpachu, často s celoročním provozem.

Skalní město Adršpach

Skalní město Adršpach je součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Mezi nejznámější skalní útvary patří Milenci, Homole cukru, Starosta a Starostová i Krakonošův zub. Návštěvníci Adršpašsko-teplických skal by se měli podívat také na oba vodopády ve skalním městě, tzv. Malý a Velký vodopád. Výlet Adršpašskými skalami vás dále zavede k Adršpašskému jezírku, na kterém se můžete projet loďkami.

Národní přírodní rezervace Broumovské stěny

Národní přírodní rezervace Broumovské stěny představuje v krajině výrazný 10 až 12 km dlouhý hřbet mezi městy Police nad Metují a Broumovem. Broumovské stěny jsou tvořeny samostatnými skalními městy, skalními věžemi, hlubokými roklemi a velice zajímavými skalními hřiby. Temeno broumovských stěn je skalnaté a turistům na výletě v Broumovsku nabízí daleký výhled na Broumovsko. Mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější patří vyhlídky Hvězda, Kovářská rokle, Supí koš, Junácká vyhlídka, Modrý kámen nebo Zaječí rokle. Z výrazných věží nelze opomenout také věže Kočka, Kačenka, Lucifer, Sova a další. Nejvyšším vrcholem Broumovských stěn je Božanovský Špičák s výškou 773 m. Ze skalních útvarů jsou v Broumovských stěnách zastoupeny také krásné jeskyně a skalní brány, například jeskyně Kovárna v Kovářově rokli nebo Kamenná brána. V okolí Broumovských stěn vede mnoho turistických tras broumovskou oblastí. Centrem a turistickou křižovatkou je Hvězda s turistickou chatou v Broumově, která nabízí levné ubytování na Broumovsku. Broumovské stěny jsou vyhledávaným místem pro běžkaře, v menší míře nabízí také lezecké terény.

Každý z návštěvníků Adršpachu na dovolené si může vybrat z bohaté nabídky zajímavých míst na Adršpašsku, Broumovsku i nedalekého okolí. Milovníky hradů a zámků zaujmou tři ve skalách vytesané a na nich dnes již stojící zříceniny hradů Adršpach, Skály a Střemen. Při pobytu v Polici nad Metují si můžete prohlédnout klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na dovolené ve Zdoňově byste měli zajít ke kostelu Nejsvětější Trojice od stavitele Carla Valmadiho. Nejvíce kulturních památek největšího významu můžete navštívit přímo na Broumovsku. Tyto památky (Broumovský klášter, Broumovské vesnické kostely a celá řada drobný sakrálních památek v širém okolí) souvisejí s působením řádu benediktinů na Broumovsku a do služeb architektů a stavitelů povolaných Kryštofa a Kilián Ignác Dientzenhoferových.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí