Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Česká Kanada

Zpět

Zajímavosti o horách

Česká Kanada se rozkládá mezi městy Dačice, Slavonice, Kunžak, Jindřichův Hradec a Nová Bystřice na rozloze přes 300 km2. Česká Kanada je vyhlášená od roku 1994 přírodním parkem o rozloze 18700 ha s několika dalšími přírodními rezervacemi. Česká Kanada se za mnoho staletí téměř nezměnila, neporušený úsek země je tvořen nedozírnými lesními porosty, otevřenými rovinami luk a polí, které se střídají s rybníky, masívy lesů a skalními scenériemi v okolí Landštejna, Nové Bystřice, Slavonic, až k Jindřichovu Hradci.

Dovolenou v České Kanadě si představujte jako místo, kde vám obklopuje příroda. Česká Kanada je přímo určená k turistickým výletům Českou Kanadou, přímo vybízí k pobytu v České Kanadě. Krajina České Kanady nabízí nádherné obrazy neopakovatelné atmosféry, zaplaví vás vlna uvolnění, relaxace a klidu. Při odchodu z dovolené v České Kanadě se chce až ukápnout slzu, jak nás něco tak krásného může obklopovat. Národní přírodní památka Kaproun zahrnuje rašelinné louky nad malým rybníčkem. Další NPP Gebhárecký rybník U Skalky a Rašeliniště Klenová poskytují pohled na lesní rybník s lučním rašeliništěm a chráněnými druhy rostlin a živočichů. Mezi významné přírodní rezervace zahrnujeme Hadí vrch, Fabián, Krkavý a Kačležský rybník, Mutenskou oboru, Blanko, Hrádeček a Skalák u Senotína. Ke spoustům zajímavým místům vede několik naučných a turistických tras, jednou z nich je naučná stezka Veselské pískovny. Podobně jako tomu bylo u Národních přírodních památek, i zde se jedná o lokality s velmi vzácnou přírodou, rostlin a živočichů. Nezapomínejte, že tyto oblasti zde vznikaly mnoho let a jen díky jejich ochraně je můžeme obdivovat i dnes. Na svých výletech Českou Kanadou buďte proto velmi obezřetní a co nejvíce chraňte zdejší přírodu. V žádném případě nic netrhejte, neodnášejte si domů a hlavně nechoďte do zakázaných míst. Nejlépe se pokocháte Českou Kanadou na letním výletě, při výstupu na nějaký vrchol či rozhlednu. Zajímavé žulové balvany Zvůle je opravdu zajímavé místo pro kochání se Kanadskou přírodou. Vysoký kámen ne nejvyšším bodem České Kanady. Jedná se o kuželovitý vrchol na mohutném izolovaném skalisku. Zajímavě pojmenovaným vrchem je Adam a Eva, které tvoří spolu s kopci Větrov a Starohuťský vrch nejvyšší vrcholky u státní hranice s Rakouskem. Dalším zalesněným vrchem České Kanady je Bukovská vrch, na kterou vede Českou Kanadou turistická a cyklistická stezka. Zajímavá skalní hradba ční mezi Číměří a Novou Bystřicí, nazýván je Jelením vrchem. Najdete na něm také zbytky bývalého československého opevnění. Věžovitá stavba Kunějovská vrch, ční uprostřed České Kanady, nedaleko obce Senotín.

Letní dovolenou v České Kanadě je nejlépe strávit někde u vody. K dispozici vám je rekreace u kanadských rybníků, ale také vodní nádrže a koupaliště. Odpočinout si můžete zajít ke Kačležskému rybníku, Krvavému rybníku, Komorníku, Osice, vodní nádrži Landštejn, Zvůli aj. Některé rybníky jsou přímo určeny k rekreaci v České Kanadě, nabízí také možnost levného ubytování Česká Kanada.

Oblast památek v České Kanadě je nečekaně velmi rozmanitá. Mnohé památky jsou zapsané v registru památkové péče, najdete zde jak památky církevní, technické, tak historické. Dominantou České Kanady je hrad Landštejn, oblíbené výletní místo v České Kanadě, na které vede mnoho cyklistických i turistických tras Českou Kanadou. Vzácné jsou renesanční památky ve Slavonicích. Církevní památkou je Klášter paulánů u kostela Nejsvětější Trojice. Rodiny mohou vzít své děti na turistický okruh Královny Elišky v historické Jemnici. Zajímavou technickou, ale i kulturní památkou obce Český Rudolec je vodní pila Peníkov. Množství kulturních památek však nabízí historické město Jindřichův Hradec.  Kromě středověkého hradu se zajímavými expozicemi a prohlídkovými trasami, zde najdete nevšední výstavu šicích strojů.

Opravdu netradičním zakončení vašich toulek po České Kanadě může být spaní v teepee.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí