Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování České Švýcarsko, Šluknov

Zpět

České Švýcarsko Zajímavosti o horách

Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků České republiky. Nalézá se v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská a zaujímá oblast při státní hranici se Německem, která ho odděluje od NP Saské Švýcarsko. Oblast národního parku České Švýcarsko náleží do geomorfologického celku Děčínské vrchoviny. V Českém Švýcarsku nenajdeme množství hor, které by se tyčily nad krajinou. Nevyšším vrcholem oblasti Českého Švýcarska je Děčínský Sněžník (726 m. n. m.). Turistické lokality Českého Švýcarska, řadící se k těm nejatraktivnějším jsou především oblasti pískovcových skal, které na několika místech tvoří rozsáhlá skalní města, např. Tisá, Ostrov nebo Jetřichovice.

Nejvýznamnějším tokem oblasti je řeka Labe, která v pískovcové tabuli tvoří hluboký kaňon táhnoucí se od města Děčína až ke státní hranici a dále do Německa.

Pokud chcete zažít v Českém Švýcarsku rodinný výlet můžete navštívit rekreační obec Arnoltice, která se vyznačuje krásnou krajinou s typickými pískovcovými skalními masivy, kaňony a převážně jehličnatými lesy. Kolem návsi stojí několik původních zemědělských usedlostí se zděným či roubeným přízemím a hrázděným nebo roubeným patrem. Tyto usedlosti slouží dnes převážně k rekreaci v Českém Švýcarsku. Seženete zde levné ubytování v Českém Švýcarsku. Z Arnoltic se můžete vydat na turistické i cyklistické výlety Českým Švýcarskem a okolím. Součástí obce je také chatová oblast s ubytováním v Českém Švýcarsku a s koupalištěm, zde je možnost strávit v Českém Švýcarsku levnou dovolenou. Jedním z měst Českého Švýcarska je Děčín, ten se rozprostírá v široké kotlině na obou březích Labe při ústí řeky Ploučnice. Dominantou města je zámek se zámeckou zahradou a parky, který stojí na skále na pravém břehu Labe. Na náměstí několik historicky cenných objektů – např. kašna, měšťanské domy, novogotická radnice. Děčín je výchozím bodem do turistické oblasti Českého Švýcarska, Lužických hor, Česko-saského Švýcarska, Krušných hor i Českého středohoří. Celá oblast je protkána hustou sítí značených turistických stezek Českým Švýcarskem, které vedou do nejkrásnějších míst. Najdete zde plno hotelů k ubytování v Českém Švýcarsku, proto je toto město vhodné na krásnou letní dovolenou v Českém Švýcarsku. Nad tímto městem se vypíná stolová hora Děčínský Sněžník (723 m. n. m). Na nejvyšším bodě hory byla roku 1864 postavena 33 m vysoká kamenná rozhledna. Po vystoupání 153 schodů se z ní otevře překrásný kruhový výhled na Českosaské Švýcarsko, Labské pískovce, Lužické hory, Krušné hory. Je to ideální místo na turistický výlet Českým Švýcarskem s rodinou.

Největší ze tří přehradních nádrží na území Českého Švýcarska, je rekreační Chřibská přehrada. Byla postavena v letech 1912-24 jako hráz proti povodním ničícím obec Chřibská. Hráz přehrady není přístupná a také silnice, vedoucí údolím kolem přehrady je trvale uzavřena i pro pěší. Nejlepší výhled na přehradu je z Malého Stožce nebo z Velké Tisové.

Rozhledna Tanečnice je situována v severní části CHKO Labských pískovců poblíž obce Mikulášovice na okraji NP České Švýcarsko. Je to jeden z nejoblíbenějších výletních cílů Českého Švýcarska. Rozhledna Tanečnice se klene v nadmořské výšce 598 metrů, je to zděná osmiboká rozhledna a nejseverněji položená rozhledna v Česku. V okolí Českého Švýcarska levné ubytování seženete lehce, díky rozmanitému okolí je to skvělá turistická destinace České Švýcarsko.

 Růžový vrch (619 m) je mohutný čedičový vrch sopečného původu. Nachází v národní přírodní rezervaci Ružák, která je součástí Národního parku České Švýcarsko. Vrch bývá také někdy nazýván Děčínská Fudžijama. Obec Růžová je ideálním východiskem pro pěší turistiku Českým Švýcarskem. Především k výstupu na tento nejvyšší vrchol.

Šluknov je nejseverněji položené město v ČR. Leží poblíž státní hranice s Německem ve Šluknovském výběžku. Ve městě se dochovaly renesanční, barokní a klasicistní domy. Jednou z dominant města je jednolodní barokní kostel sv. Václava z let 1711-14. V zámeckém parku stojí budova šluknovského zámku ve stylu pozdní renesance z 2. poloviny 16. století a dvě kaple. Šluknov je výchozím místem turistických a cyklistických tras Českým Švýcarskem. Ze Šluknovského Mírového náměstí směrem na sever vede Lesní naučná stezka, která většinou prochází po polích a lesních cestách, z menší části po silnici. Seznamuje se čtyřmi lomy a se zajímavostmi okolní přírody a krajiny. Celková délka stezky je necelých 7 km. Město je plné kulturního vyžití. jsou ze kina, muzea, divadla a plno jiných míst, kde můžete prožít příjemnou rodinnou dovolenou v Českém Švýcarsku a užít si letních radovánek.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí