Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Český les, Chodsko

Zpět

Český les Zajímavosti o horách

Chodsko je historická oblast v okolí západočeského města Domažlice. Má dodnes velmi bohaté lidové tradice. Zachoval se zde pestrý lidový kroj a bohatý folklór, který byl ovlivněn folklórem bavorským. Dochovalo se i chodské nářečí a zvyky. Charakteristickým hudebním nástrojem jsou dudy. Lidový folklór připomínají různé slavnosti např. Chodské slavnosti v Domažlicích. Zachovala se i původní lidová architektura, např. ve vesnicích Mrákov, nebo Postřekov, Trhanov a Klenčí pod Čerchovem. Dodnes přežila různá lidová řemesla - krajkářství, paličkování nebo výroba tradiční lidové keramiky s typickým chodským vzorem.

Nejznámějším městem tohoto kraje a oblíbenou lokalitou k pobytu v Chodsku jsou Domažlice. Počátky města jsou kladeny do konce 10. st., kdy se tady rozprostírala osada na zemské stezce spojující Čechy s Bavorskem. Z původního městského opevnění zbyla pouze Dolejší brána a méně významná branka na jižní straně náměstí. Uprostřed náměstí je postaven děkanský kostel Narození Panny Marie, nesoucí stopy gotického původu. Jeho válcovitá věž sloužila jako městská hláska a má malé vychýlení od svislé linie (50 cm). V jihozápadní části byl jako součást městského opevnění postaven v 60. letech 13. st. královský hrad. Dnes v něm sídlí Muzeum Chodska s expozicemi osvětlující historii regionu a svérázný chodský folklor. Domažlické náměstí a celé vnitřní město bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. V tomto městě je Chodský hrad. Založení Chodského hradu se řadí do období šedesátých let 13. století, tedy do stejné doby kdy dal Přemysl Otakar II. souhlas k založení města Domažlic. Od začátku byla stavba postavena jako sídlo královských šlechticů, kteří spravovali záležitosti Chodů - svobodných sedláků střežících hranice. Chodský hrad často hostil české panovníky na jejich cestách do ciziny, například na počátku 30. let 14. stol. i Jana Lucemburského. Dnes se v něm nachází Muzeum Chodska.  Je nejstarším muzeem na Domažlicku. Popud k založení muzea vzešel v roce 1883. Od května roku 1999 je expozice opět přístupná veřejnosti, a to během celého roku. V rámci prohlídky je možné vystoupit na hradní věž nebo naopak sejít do hradního sklepení, kde je nově postaveno lapidárium.

Typické chodské obce jsou Trhanov a Chodov. Jsou to vesnice, kde naleznete typické architektonické prvky Chodska. Naleznete zde malebné krásy tohoto kraje, ideální místo pro letní dovolenou na Chodsku. V Trhanově je zámek, můžete si udělat rodinný výlet Chodskem a pokochat se krásami.  

Nalezneme zde hrady a zámky Chodska. Hrad a zámek v Horšovském Týně byl původně gotický hrad. V 16.století byl přestavěn na renesanční zámek a na konci 19 století restaurován. K hradu je také přistavěna do dnes dochovaná kaple z doby 13. století, která patří k nejhodnotnějším místům v Česku. Pod zámkem také můžete obdivovat zámecký park o rozloze přes 40 ha, který je volně přístupný pro turisty na dovolené v Chodsku.

Na svých výletech Chodskem s rodinou můžete navštívit pivovarnické muzeum v Chodové Plané, pivní lázně a exkurze do výroby, která využívá tradiční způsob přípravy sladu a výroby piva v otevřených kádích a dokvašeného v ležáckém sklepě. Skvělý tip na výlet Chodskem pro milovníky piva. Pro milovníky techniky je zde také výletní tip Chodskem k muzeu techniky a řemesel v Kolovči, jednotlivé expozice představují dílny pekaře, řezníka, cukráře, tkalce, truhláře, ševce, koláře a dalších řemeslníků, je tu i hostinec, holičství a kadeřnictví, nebo hasičská zbrojnice. Raritou je mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata, prohlídku můžete zakončit v rodinné hrnčířské dílně.

Mezi nejzajímavější místa tohoto kraje a Chodskou turistickou lokalitou k dovolené je Český les, chráněná krajinná oblast Český les zahrnuje nejcennější území příhraničního pásu hor Českého lesa od Broumova na Tachovsku po Domažlicko. Původní bukové lesy a rašeliniště, rozkvetlé louky a pastviny, magické tajemno zaniklých pohraničních obcí, řada chodských turistických tras a cyklostezek Českým lesem, zimní dovolená v Českém lese nabízí výborné podmínky pro běžecké lyžování v horských střediscích s ubytováním Český les. S možností levného ubytování v Českém lese můžete strávit na Chodsku levnou letní dovolenou.

 

Schovat pozadí