Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Hostýnské vrchy, Slovácko, Karpaty, Javorníky

Zpět

Hostýnské vrchy, Slovácko, Karpaty, Javorníky Zajímavosti o horách

Hostýnské vrchy najdete v Západních Karpatech, konkrétně v Západních Beskydech. Převážnou část Hostýnských vrchů tvoří rozsáhlé lesy. Nejvyšším vrcholem je Kelčský Javorník (864 m. n. m.), avšak až druhý nejvyšší vrchol Hostýn (735 m. n. m.) dal celé oblasti jméno.

 

Hlavním výletním místem Hostýnských vrchů je právě samotný vrchol Hostýn s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, křížovou cestou a poutním místem na Houstýně, nedaleko Zlína pak najdete další poutní místo Štípa. V kraji se dochovala také lidová architektura, známé jsou dřevěnice na Rusavě s místním koupalištěm, mnoho technických zajímavostí jako lesní klauza pro splavování dřeva u Rajnochovic nebo válečné památky, mezi které se řadí také partyzánský bunkr u Mikulůvky.

Lesy a louky Hostýnských vrchů skýtají množství přírodních pokladů, které stojí za vaši návštěvu. Zajímavým tipem na výlet Hostýnem je například Čerňava, ve které najdete až 280 let staré mohutné stromy, památná lípa s obvodem kmenu 630 cm již mnoho let stojí v Kateřinicích. Z přírodních pokladů dále nabízíme výlet do Zbrašovské arganitové jeskyně nebo výhled z rozhledny Vartovna.

Oblíbenou lokalitou Hostýnských vrchů na dovolené jsou vinice v rámci vinařské oblasti Morava v obci Horní Lapač. Obce i města Hostýnských vrchů s ubytováním žijí bohatým kulturním životem, kterému dominují lidové tradice. Jistě znáte fašánky, pálení čarodějnic a další veselé svátky, které tvoří kulturní nabídku hostýnského regionu. Ve městech najdete také galerie a muzea se zajímavými expozicemi věnující se historii, přírodním zajímavostem i umění.

Jízdu na kole Hostýnem, procházky malebnou přírodou, projížďky na koňském hřbetu, lezení, to vše a mnohem více můžete absolvovat na vaší letní dovolené v Hostýnském kraji. Zimu v Hostýnských vrších je ideální strávit aktivním sportováním, například lyžováním v lyžařských areálech Hostýna s ubytováním, bruslením nebo běžkováním.

Slovácko je národopisnou oblastí jižní a jihovýchodní Moravy. Na dovolenou na Slovácko přijedete především za kulturními památkami. Oblast proslavily Dolní Věstonice na severním úpatí Pálavy, které jsou známé po celém světě díky nálezu sošku z pálené hlíny, tzv. Věstonické Venuše. Středověký hrad Buchlov se dochoval v Chřibech, Buchlovský zámek nebo největší zámecký areál Lednicko-valtický zámek, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Ve městech najdete tajuplné židovské památky a lidovou architekturu rozesetu po celém Slovácku. Mezi další hrady a zámky, které můžete navštvívit je hrad Helfštýn, hrad Lukov, zámek v Kroměříži s rozlehlými zahradami a zámek Vizovice. Zámek a zoologickou zahradu v jednom najdete v Lešné, stejně tak zoo Olomouc nadchne zejména vaše děti.

Příroda Slovácka je velmi pestrá, najdete zde mnoho míst k turistickým výletům Slováckem. Najdete zde také tři chráněné území Bílé Karpaty, Lednicko-valtický areál a Pálavu. Najdete zde rozsáhlé bukové lesy, unikátní lužní lesy, vzácné druhy rostlin i živočichů, krásné výhledy i významné řeky. Dovolená na Slovácku v létě vám poskytne hustou síť turistických značených tras pro pěší i cyklisty a naučné stezky se zajímavými informacemi o celé oblasti.

Slovácko je ale hlavně krajem vín a vinic. Nejznámější vinařské oblasti, které si na své letní dovolené na Slovácku zamilujete, jsou Mikulov, Velké Popovice, Slovácko a Znojmo. Největší vinice se nachází v Mikulovské podoblasti. Proslavená je zejména bílými víny Ryzlink vlašský, Veltínské zelené, Rulandské bílé a Chardonnay.

Na rodinných výletech se nezapomeňte stavit v Lanovém parku pod Helfštýnem, v Obuvnickém muzeu ve Zlíně nebo si zahrát golf v Kostelci.

 

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí