Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Jeseníky

Zpět

Jeseníky

Jesenická oblast je geomorfologická oblast, která se rozkládá na pomezí polského a českého Slezska, severní Moravy a východních Čech. Na západě u obce Heřmanice navazuje na Orlickou oblast, na severu navazuje na Krkonošsko-jesenické podhůří, na severovýchodě Jeseníků se dotýká Slezské nížiny, na jihovýchodě je oddělována Moravskými úvaly od Karpat. Na jihu leží Brněnská vrchovina, která však již náleží do Českomoravské subprovincie. Jeseníky se staly významnou lokalitou pro turistické výlety v Jeseníkách.

Zimní dovolená v Jeseníkách láká své návštěvníky zejména množstvím lyžařských středisek Jeseníky. Ubtování Jeseníky nabízí vskutku prvotřídní. Lyžařská střediska Jeseníku jsou soustředěna v horských údolích nebo jsou přímo na horách, stejně jako sjezdovky na Ovčárně a na Červenohorském sedle. Díky modernímu zasněžování můžete navštívit sjezdovky v řadě dalších míst Jeseníků. Oblíbenými středisky pro zimní dovolenou v Jeseníkách, které nabízí spoustu levného ubytování Jeseníky jsou: Červenohorské sedlo, lyžařský areál Kouty nad Desnou, Malá Morávka- Karlov, lyžařský areál Miroslav, Přemyslov, Praděd, PROskil Branná, Petříkov a řada dalších.

Atraktivní horský terén oceníte na letní dovolené v Jeseníkách, především pokud jste vášnivými turisty a cyklisty. Je však také ideálním místem pro příznivce adrenalinových sportů. Strmé skalní stěny, lanová centra, seskoky padákem, terénní čtyřkolky, horská kola nebo vyhlídkové lety vám přinesou jedinečné a nezapomenutelné zážitky.

Jeseníky a dovolená v podhůří Jeseníků v létě je horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě najdete v Jeseníkách stovky dobře značených tras jak pro pěší turistiku Jeseníky, tak pro cykloturistiku, které vás zavedou do krásných přírodních scenérií i k unikátním muzejním expozicím a architektonickým památkám. K oblíbeným výletním místům v Jeseníkách řadíme: Čertovy kameny, Biskupská kupa, Křížový vrch, Jeskyně na Špičáku a jeskyně Na Pomezí, Lesní bar Horní Lipová a mnoho jiných. Ti, kdo přijeli do Jeseníků na dovolenou a vyhledávají adrenalinový zážitek, pak doporučujeme: Adrenalin pak Ranč Orel, AeroKlub Jeseník a Šumperk, Čertovy kameny, Horolezecká stěna Boulder Šumperk, Horské minikáry Kouty nad Desnou a Ramzová.

Drsnou a zároveň romantickou přírodu Jeseníků si zamilujete na první pohled. Objevíte zde nádherný kraj s bohatou faunou i flórou, okouzlující hory s překrásnými výhledy do údolí, husté lesy, křišťálové vodopády i tajemné jeskyně Jeseníků. Při pobytu v jesenické přírodě se vždy chovejte ohleduplně, aby její krásu, bohatství a jedinečnost mohli obdivovat i ostatní. V oblasti Jeseníků se nachází velké množství přírodních lokalit vyhlášených pro svou vysokou hodnotu za chráněná území. Jedná se o CHKO Jeseníky, NPR Králický Sněžník, NPR Praděd, NPR Rašeliniště Skřítek, NPR Rejvíz, Šerák - Keprník a řada dalších vzácných lokalit. Jeseníky nabízejí návštěvníkům shlédnout jeskyně na Špičáku a jeskyně na Pomezí. K nejatraktivnějším přírodním výtvorům stejně tak patří i vodopády Bílé Opavy a Vysoký vodopád. Krásy Jeseníků shlédnete z vyhlídek na Biskupské kupě, Čertových kamenů, Čertovy kazatelny, Pradědu či rozhledny na Borůvkové hoře.

Každý člověk touží po odpočinku od každodenního shonu a získání nových sil. Příjemnou relaxaci spojenou s nevšedním kulturním programem najdete v lázních, kterých je v Jeseníkách celá řada: Balneopark v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku, Lázně Bludov, Dolní Lipová, Karlova Studánka, Velké Losiny nebo Sanatorium Edel. Když se řeknou Jeseníky, každý si představí lyžování nebo příjemné procházky přírodou. Na malebná podhorská města a městečka, obce i romantické hrady a výstavné zámky či unikátní technické památky řada lidí zapomíná, čímž se připravuje o nevšední zážitky. Mezi významné hrady a zámky v Jeseníkách patří: hrad a zřícenina Kolštejn, hrad Rabštejn, hrad Sovinec, Nový hrad, Renesanční tvrz v Nemili, zámek Bruntál, Jánský Vrch Sobotín, Velké Losiny. Expozice v muzeích umožňují podrobněji poznat dějiny, kulturu i přírodu v regionu v širších souvislostech: Expozice Čarodějnické procesy, Muzeum Auto moto veterán klubu Česká Ves, Muzeum Johanna Schrotha, Muzeum pivovarnictví v Hanušovicích, Muzeum Slezského Semmeringu. Národní kulturní památky naší země můžete navštívit i v Jeseníkách: Ruční papírna a muzeum papíru Velké Losiny, zámek Bruntál, Jánský Vrch a v neposlední řadě zámek Velké Losiny. Mužské pokolení zajisté nadchnou technické památky: Zlatorudné mlýny, Pohraniční opevnění u Starého Města pod Sněžníkem a oblíbená Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. V lesích Jeseníků se nachází také množství vojenských srubů. Ubytování v Jeseníkách vám poskytnou hotely a penziony Jeseníky, motely, chaty, chalupy, turistické ubytovny a apartmány Jeseník, ubytování na farmě, kempy i autokempy. Více možností najdete v naší sekci Ubytování Jeseníky.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí