Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Jižní Morava - vinné sklípky, Znojemsko, Podyjí, Pálavské vrchy

Jižní Morava - vinné sklípky, Znojemsko, Podyjí, Pálavské vrchy Zajímavosti o horách

S Jižní Morava okouzluje návštěvníky rozmanitostí a bohatstvím přírodních krás. Není divu, že právě tady UNESCO chrání hned dvě území – Biosférickou rezervaci Dolní Morava (zahrnuje CHKO Pálava a lužní lesy na dolním toku Moravy) a Biosférickou rezervaci Bílé Karpaty. Právě na jižní Moravě v roce 1956 vznikla první moravská chráněná krajinná oblast – Moravský kras. Nachází se tu také jeden ze čtyř národních parků České republiky – Národní park Podyjí. Na jižní Moravě objevíte dobře obdělávané vinice a ovocné sady, četná místa s rozmanitou teplomilné florou a faunou, velké lány lužních lesů i vodní plochy, které jsou rájem vodních ptáků. Díky vhodným klimatickým podmínkám a nížinnému charakteru vznikla v oblasti soutoku řek Dyje a Moravy krásná krajina s největším dochovaným zbytkem lužního lesa na území Evropy.Tento malebný kraj by vás měl lákat na krásný výlet Jižní Moravou, nebo na delší dovolenou v Moravském krase. Mnoho místních zde poskytuje levné ubytování Jižní Morava.

Jedním z největších taháků Jižní Moravy je CHKO Moravský Kras, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je zmapováno více než 1100 jeskyní, z nichž je pět přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, což je nejznámější propast u nás je cílem turistů v Jižní Moravě a ani na vašem seznamu letních výletů Znojemskem by neměla chybět. Pozoruhodné jsou také typické krasové kaňony Pustý a Suchý žleb, propadání Bílé vody a také Anenská jeskyně, která je ale veřejnosti nepřístupná. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka a zpět na zemský povrch vytékají až po dvanáctikilometrové cestě tajuplným podzemím u Bíčí skály v Josefově.

Dalším tipem na výlet je Národní park Podyjí, ten je ukázkou dobře zachovalého říčního údolí v hojně zalesněné krajině jihozápadní Moravy. Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými vyhlídkami, tvořenými rozmanitou mozaikou skalních amfiteátrů a stěn, meandry, rozsáhlými suťovými poli a složitě prostupnými stržemi, ale i nivními loukami podél Dyje. Nejenom příroda NP Podyjí, ale i Vranov nad Dyjí a Vranovská přehrada s rekreací poskytují po celý rok mnoho zajímavých zákoutí, scenérií a tipů na výlet Jižní Moravou v létě. Přehrada je turistický ráj, vidina levné dovolené na Znojemsku je hlavním tahákem. Na přehradě můžete prožít hodně dobrodružství jako například vodní lyžování, výlety na palubě lodi a pro nadšené rybáře je to ráj Jižní Moravy. Dominantou obce Vranov nad Dyjí s ubytováním je zámek. Dnes je zámek národní kulturní památkou rozkládající se v západní části Národního parku Podyjí. Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na příkrém útesu nad řekou Jizerou ční skalní hrad Bítov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách. Značený prohlídkový okruh vás zavede snad do všech zákoutí hradu. Další přehradu s možnosti koupání najdete na Nových Mlýnech.

Krásnou metropolí tohoto kraje je město Znojmo s levnými apartmány a hotely. Znojmo 1226 bylo Přemyslem Otakarem I. povýšeno na město a zaznamenalo značný rozvoj. Město bylo obklopeno hradbami, z nichž se většina dochovala do dnešního dne. Po ničivém požáru došlo k jeho přestavbě v renesančním slohu, novodobě bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Může se pochlubit mnoha významnými historickými památkami – například rotunda sv. Kateřiny, nebo chrámem sv. Mikuláše. Projít a objevit všechny krásy Znojma by stálo mnoho času, ale i krátká procházka poodhalí návštěvníkovi tisíciletou historii této jihomoravské metropole. Nevšední turistický okruh nabízí Znojemnské podzemí.

Zajímavostí Jižní Moravy je folklor. Na řadě míst jižní Moravy jsou lidové tradice k vidění na každém kroku. Pestré kroje, tradice, obyčeje a zapomenutá řemesla jsou nedílnou součástí každodenního života – a to nemluvíme o charakteristickém nářečí, lyrických i rázně rytmických lidových písních, tanci a cimbálovce, jejichž krásu si můžete vychutnat plnými doušky na moravských národopisných slavnostech. Řadí se do něj i skanzeny, řemeslné dílny, nebo také charakteristické tance. Velmi oblíbenou tradicí je Jízda králů. Pokud vás zajímá folklor, udělejte si rodinný výlet na jih Moravy. Zřejmě nejznámější je jízda králů ve Vlčnově, která se koná poslední květnovou neděli. V polovině května projíždí jízda králů Kunovicemi, bývá součástí Dolňáckých slavností písní a tanců v Hluku, koná se jednou za tři roky v červenci.  K tomuto kraji neodmyslitelně patří víno. Na vinné sklípky tu narazíte na každém rohu. Nalezneme zde nejznámější vinařské oblasti jako Mikulov, Velkopopovice, Slovácko nebo unikátní vinařskou republiku Kraví Hora. Letní dovolenou v Podyjí můžete strávit ochutnávkami skvělých vín. Mikulov je také oblastí krásných kulturních a historických památek. K návštěvě doporučujeme Dietrichsteinskou hrobku, Synagogu a muzeum v jednom, zámek Mikulov s regionálním muzeem a v létě návštěvu rekreačního koupaliště Mikulov.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí