Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Krušné hory

Zpět

Krušné hory Zajímavosti o horách

Krušné hory, nebo také České Rudohoří od jihovýchodu a jihu roste hodně zpříkra. Pokud se ale na svahy jednou vylezete, budete překvapeni. Krušné hory mají ráz jednostranně ukloněné hornatiny. Leží na severozápadním okraji Českého masívu a horopisně se řadí do širšího celku takzvané Krušnohorské hornatiny. Celková délka pohoří je kolem 130 km a šířka nikdy nepřeroste 20 km. Na západě sahá nejvýše tzv. Klínovecká hornatina s dominantním Klínovcem, jehož výška je1244 m. Krušné hory se charakterizují komplikovanou geomorfologickou stavbou, mají masivní rulové jádro doplňující na západě svory a fylity prostupující žulou.

Nacházejí se tam bohatá rudní ložiska. V oblasti Krušných hor naleznete asi třicet maloplodých obzvláště chráněných území. Především velmi cenná horská rašeliniště např. NPR Novodomské rašeliniště, NPR Božídarské rašeliniště, nebo NPR Velké jeřábí jezero.

Pokud chcete zažít pěkný letní výlet v Krušných horách, je hned několik lokalit, které můžete na své dovolené v Krušných horách navštívit.  Jedná se o malebné obce, jako Měděnec, který byl jako hornická obec založen v polovině 16. století. Jeho půdorys má charakteristický čtvercový tvar se zachovalými lidovými staveními. Na nedalekém kopci stojí rotundová kaple s nádhernými rozhledy na Krušné hory. Další obcí je Pernink, dříve hornické městečko. Dnes se v Perninku soustřeďuje letní a především zimní rekreace v Krušných horách. Nachází se zde sjezdovky a běžkařské tratě s levným ubytováním v Krušných horách. Nalezneme zde také druhou nejvýše položenou železniční stanice v ČR. Můžete také navštívit lázeňské a rekreační město s ubytováním Jáchymov. Rozvoj města závisel v místní těžbě stříbra. Razily se zde Jáchymovské tolary. Po éře stříbra nastala éra uranu. Lázeňství je zde založené na radioaktivních pramenech. Jáchymov nabízí nepřeberné množství kulturního vyžití, kina, muzea, divadla.

Stejně jako ostatní krušnohorské obce se může i Boží Dar chlubit úspěšnou hornickou minulostí. Má však jednu výhodu  navíc – jeho poloha (1028 m. n. m.) mu přiděluje titul nejvýše položeného městečka ve střední Evropě. Je to skvělé místo na strávení levné dovolené v Krušných horách. Díky rudnému bohatství se stal lukrativní oblastí s velice nadějnou budoucností. Většina starších památek bohužel shořela při velkém požáru roku 1808. Přesto tu najdete několik architektonických skvostů, které stojí za prohlídku na vašich rodinných výletech Krušnými horami  – např. barokní kostel sv. Anny nebo klasicistní radnice. Dnes je Boží Dar ubytovacím horským střediskem, kam každoročně přijíždějí tisíce turistů na dovolenou do Krušných hor z Čech i zahraničí. Největším lákadlem v Krušných horách v zimní sezóně je rozlehlý lyžařský areál Neklid a nedaleký krušnohorský turistický cíl Klínovec. Běžkaři se můžou těšit na zhruba 70 km upravených tras, na které se napojuje dalších 50 km v Německu.

Svým vznikem, jménem a také městským znakem je krušnohorské městečko Kovářská spjata s železnou rudou, která se ve zdejších lesích těžila už od 14. století. V roce 1595 tu byla postavena jedna z prvních vysokých pecí na našem území. Kovářská má dobrou polohu pro milovníky pěší i cykloturistiky v Krušných horách. Najdete zde krušnohorské levné hotely pro ubytování v Krušných horách. V  Krušných horách na dovolené v zimě můžete na nohy nasadit běžky a v klidu pokračovat v prozkoumávání zajímavých koutů přírody a udělat si pěkný zimní výlet Krušnými horami s rodinou. Zalyžovat si můžete na místní sjezdovce nebo v obci Loučná, kde naleznete levné ubytování v Krušných horách, tím pravým sjezdařským a snowboardovým rájem je ale bezesporu nedaleký ski areál s ubytováním na Klínovci, kde se také dá strávit celoroční dovolená v Krušných horách.

Jedním z nejčastějších způsobu obživy krušnohorských obyvatel bylo rýžování cínovce a těžba rud cínu, stříbra a kobaltu. Po ukončení hornické činnosti se místní horalové vrhli především na chov dobytka a paličkování krajek. V okolí můžete vidět 1 – 2 metry vysoké kopcovité útvary, tzv. sejpy (sejfy), které vznikaly v souvislosti hlavně s rýžováním. Jsou tvořeny štěrkem a pískem a nacházejí se z pravidla podél vodních toků, ale i ve volné krajině. Snaha o znovuosídlení této překrásné oblast Krušných hor vedla k postavení rekreačního objektu s ubytováním Krušné hory levně a s restaurací a infocentrem, kde mimo jiné můžete vidět výrobu sýrů z kravského a ovčího mléka.

Sejdeme se na horách!

 

Schovat pozadí