Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Lužické hory, Ještěd

Zpět

Lužické hory Zajímavosti o horách

Lužické pohoří najdete na severu České republiky, ohraničené Děčínskou vrchovinou a Ještědsko-kozákovským hřbetem. Města, která pohoří vymezují, jsou Česká Kamenice, Liberec a Nový bor. Nejvyšší horou je se svými 793 metry vrchol Luž. Zanedbatelná část pohoří leží na německém území s názvem Žitavské hory. Lužické hory pokrývají převážně lesy, rostou zde chráněné druhy rostlin a žijí zde vzácné druhy živočichů.

Dovolenou v Lužických horách si užijí zejména turisté a cyklisté.

Najdete zde velké množství značených tras, které vás zavedou na výlet Lužickými horami do Jiřetína pod Jedlovou ke zřícenině hradu Tolštejn, Kamenického hradu, Ojvína nebo na Křížovu horu. Krásné výhledy na Lužické hory poskytují rozhledny Jedlová, vrch Klíč, Hvozd nebo Luž.

Mezi kulturní a historické památky, na které si naplánujte rodinný výlet Lužickými horami, patří hrady a zámky jako Sloup, Lemberk a Grabštejn. Dalšími kulturními památkami, za kterými se můžete vypravit na svých výletech Lužickými horami s rodinou jsou stavby lidové architektury.

Pro Lužické hory je také charakteristické činnosti sklářství, hornictví a hutnictví. Z archeologický pramenů jsou známy nejstarší sklárny pocházející ze 13. století. Nejstarší písemně doloženou sklárnou, ke které si udělejte na vašem pobytu v Lužických horách výlet s rodinou Lužickými horami, je sklárna v Chřibské. Připomínána je již roku 1427, avšak v Deskách dvorských je písemně doložena až k roku 1457. Postupně v Lužických horách vznikaly a zase zanikaly sklářské hutě. Hornictví se v Lužických horách provozovalo již roku 1474. Od tohoto roku se postupně zakládaly nové hutě, jejichž předmětem byla těžba stříbrných rud. Těžba probíhala s přestávkami až do roku 1910, kdy zanikla.

Lužické hory byly v roce 1976 vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí Lužické hory na rozloze 267 km2. V Lužických horách se nachází také národní parky, národní přírodní rezervace Jezevčí vrch, národní přírodní památka Zlatý vrch, přírodní památky, přírodní rezervace, památné stromy a další vzácné památky.

Dominantou Lužických hor okolo Liberce je hora Ještěd. V Liberci na dovolené v zimě je zde k dispozici moderní areál pro sjezdové lyžování i značené běžecké trasy. Hřebeny Rašovka a Ještěd otevírají nezapomenutelné výhledy na Krkonoše, Jizerské hory, a vrchy Ralsko a Bezděz. Při pobytu v Liberci vám budou k dispozici široké možnosti kulturního i sportovního vyžití. S dětmi na výlet do ZOO, nebo do botanické zahrady, libereckého centra Babylon s aquaparkem na letní dovolené v Liberci, návštěva Severočeského muzea nebo lanovou dráhou na Ještěd.

Jak celé Lužické hory, tak i město Liberec, nabízejí širokou nabídku ubytování Lužické hory všech kategorií. Najdete zde levné penziony, chalupy Lužické hory, chaty i hotely v Lužických horách. Menší Lužické hory nabízí ve svých vesničkách a vsích levné ubytování v Lužických horách spíše menšího charakteru. Celá oblast oplývá hojným množstvím lužických chat a chalup k pronajmutí, které nabízejí v Lužických horách levné ubytování. Pohodlné, ale přitom klidné lužickohorské levné ubytování nabízejí malé rodinné penziony na Lužicku a menší levné lužické hotely rozeseté po kraji. Ve větších městech jako je Česká Lípa či Nový Bor najdete i větší hotely v Lužických horách, které kromě levného lužického ubytování poskytují i řadu dalších služeb.

Ještědská oblast navazuje na Lužické hory, spolu s nimi a Jizerskými horami náleží do Krkonošské oblasti. Délka hřbetu činí takřka 60 km. Nejvyšším vrcholem je mohutný suk a turistický cíl Ještěd, v nadmořské výšce 547 metrů.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí