Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Máchův kraj - Máchovo jezero

Zpět

Máchovo jezero Zajímavosti o horách

Turistická destinace Máchův kraj leží na severu Čech, jihozápadně od Libereckého kraje. Na severovýchodě je ohraničen Ještědským masívem, na jihu Doksy, na severu dosahuje Novoborska a na západě končí Českým středohořím. Za zakladatele názvu Máchův kraj, je označován František Patočka, který vydal průvodce s názvem Máchův kraj - Dubské skály. Původní název oblasti Dubské Švýcarsko se postupně vymazalo ze všech průvodců a map.

Kraj je spojován hlavně s básníkem Karlem Hynkem Máchou, který v kraji pobýval a oblíbil si jej natolik, že do něj zasadil děj svého nejznámějšího díla Máj. Od roku 1961 tak nese celá oblast básníkovo jméno, Velký rybník se přejmenoval na Máchovo jezero a z Mělníka do Doků vede výletní trasa Máchova cesta. Příroda Máchova kraje je značně rozdílná, střídají se krajinářské typy a přírodní scenérie - hluboké lesy s množstvím vodních ploch, meandrující říčky ve skalnatých kaňonech a hrady strážící malebné vesničky. Na území Máchova kraje najdete Chráněné krajinné oblasti České středohoří a Kokořínsko. Zajímavou a velmi zachovalou přírodní oblast tvoří také Ralsko. Kromě toho si můžete naplánovat výlet Máchovým krajem na rybníky, skalnatý rokle, skalní bludiště, vesničky se zachovalou lidovou architekturou a romantické zříceniny hradů. Značnou část Máchova kraje tvoří CHKO Kokořínsko se smrkovými a borovými lesy, dlouhými kaňony a roklemi. Další dominantou jsou bizarní pískovcové útvary. Symbolem tohoto kraje je bezesporu Máchovo jezero, nejznámější vodní plocha slouží k rekreačním účelům v Máchově kraji, tak hlavně k romantické letní dovolené na Mácháči.

Máchův kraj na dovolené poskytuje mnoho turistických stezek pro pohyb pěšky, nejlepším aktivním přepravním prostředkem, které vás zavede na krásná zákoutí Máchova kraje je kolo. Vodáci využívají řeku Pločnici s nejvíce meandry v České republice. V okolí Máchova jezera najdete dostatek rekreačních zařízení v Máchově kraji, vytvářející zázemí pro rodinnou dovolenou na Mácháči. Jakmile se ale vydáte na celodenní výlety Máchovým krajem, například do bývalého vojenského prostoru v Ralsku, je lepší počítat s dalším ubytováním v Máchově kraji. Vzhledem k charakteru krajiny bez vysokých hor a kopců i nízké nadmořské výšce, je pěší turistika vhodná také v zimě - Máchův kraj není příliš zaměřen na zimní sporty s lyžařskými středisky a ubytováním Máchův kraj. Cyklistické výlety Máchovým krajem vedou převážně po cyklostezkách, lesních a polnicích cestičkách. Zdejší krajina je spíše rovinatá, takže rodinné cyklovýlety Mácháčem zvládnou i naprostí začátečníci, túry jsou spíše nenáročné, určené svátečním cyklistům. Zato vodních ploch k rekreaci v Máchově kraji je celá řada. Nejznámějším cílem je Velký rybník, dnešní Máchovo jezero s rekreačním zařízením. Poblíž Stráže pod Ralskem a Hamru na Jezeře najdete rybníky Horecký a Hamerský. Zajímavá je také soustava Holandských rybníků a lokalita Novozámecký rybník.

Jádrem Máchova kraje leží mezi Mělníkem, Českou Lípou, Úštěkem a Bezdězem. V jižní části kraje podnikněte rodinný výlet na Kokořínsko s lesnatými divokými a skalnatými údolími. Srdcem Máchova kraje jsou Doksy s Máchovým jezerem a Dubí, která je východiskem na turistické výlety do Dubského Švýcarska a Kokořínska. Centrum této oblasti, Máchovo jezero, obklopují vrchy Ralské pahorkatiny se zříceninami hradů Bezděz a Ralsko.

Milovníci historie se oblíbily výlety Máchovým krajem s rodinnou na zříceniny hradů Bezděz, Ronov, Ralsko, Starý Berštejn, hrad Houska, skalní hrad Sloup, hrad Tolštejn. Další hrady v oblasti jsou hrad Kokořín, renesanční zámek Zákupy, státní zámek Lemberk. Kulturními městy jsou Doksy s muzeem K. H. Máchy, Mimoň, Horní Podluží s dřevěným kostelíkem, Janov, hornické město Jeřetín pod Jedlovou, obec Rybniště, kterým probíhá evropské rozvodí a úmoří, Trávník s barokní kaplí.

Ubytování v Máchově kraji zajišťují převážně chalupy, penziony a hotely Máchův kraj. Rekreační oblast Máchova jezera nabízí nespočet ubytovacích zařízení Máchova kraje, v blízkosti Máchova jezera kempy. Rekreačním střediskem Máchova kraje jsou také Doksy poblíž Máchova jezera s lázněmi.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí