Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Orlické hory

Zpět

Orlické hory Zajímavosti o horách

Orlické hory mají ráz ploché hornatiny. Jsou součástí Sudetské soustavy a klenou se ve směru od severozápadu k jihovýchodu mezi tzv. Sudetským mezihořím a Štítskou brázdou. Směrem do východních Čech se jejich hřeben zvolna rozpouští v Podorlické pahorkatině, protější sklony do Orlického záhoří bývají krátké, o to však příkřejší. Za horním tokem Divoké Orlice probíhá potom paralelní hřeben polských Bystřických hor. Na délku měří orlicko-horský hřeben zhruba 50 km, jeho největší šířka je přibližně pětinová. Rozloha Orlických hor jenom mírně přesahuje 340 m2, střední výška 710 m. Nejvyšší vrcholy Orlický hor najdeme na severovýchodě masivu, konkrétně v tzv. Deštenské hornatině.

Orlické hory nedosahují mimořádných výšek, jsou však neobyčejně podmanivé, malebné a vyvážené. Střídají se tu rozsáhlé lesní porosty s holinami, svěží květnaté louky a hluboká údolí s hřebenovými rašeliništi a jiskřivými potoky. Na řadě míst se už nadobro v Orlických horách zabydlely moderní rekreace, turistika v Orlických horách a  také sportování, stále tu ale zůstává dost příležitostí pro hledače ticha, klidu a samoty. A když se pak hřebeny ponoří do hustého mlžného příkrovu, můžete znenadání potkat obrovského jelena nebo tajuplného a možná i trochu poťouchlého ducha Rampušáka.

Jednou z dominant hlavního orlicko-horského hřebene, který stojí za zmínku a za výlet s rodinou po Orlických horách je Anenský vrch. Leží jihovýchodně od sedla Mezivrší naproti Konářínu vrchu. Při cestě ze sedla se můžete zastavit na prohlídku pohraničního opevnění, budovaného ve 30. letech 20. století. Dalším výletním místem po Orlických horách je Šerlišský Mlýn v údolí Bělé. Na počátku 20. století byl původní mlýn přestavěn jako výletní hostinec, ještě později jako levný hotel v Orlických horách. Slouží jako výborné východiště do severozápadní části orlicko-horského hřebene. Na dovolené v Orlických horách byste se měli rozhodně vydat na nejvyšší bod pohoří Orlických hor - Velkou Deštnou (1115 m. n. m.). V současnosti je vrchol téměř bezlesý, nabízí proto široké rozhledy na Orlické hory. Dříve se Velké Deštné říkávalo Sedmihradská hora. Opravdu krásný výlet přírodou Orlických hor vám poskytne rodinná vycházka k Bukačce. Jedná se o prales na hlavním hřebeni nedaleko Šerlichu. Jedno z nejstarších chráněných území v Orlických horách - národní přírodní rezervace Bukačka.

Mezi vybraná turistická střediska v Orlických horách, lze bezesporu zařadit Deštnou v Orlických horách. Nejznámější, největší a nejvíce navštěvované středisko v Orlických horách. Najdete ho v západní části od Velké Deštné v údolí říčky Bělá. Dnes se v obci rozvíjí především rekrace a turistický ruch v Orlických horách. Rozbíhají se odtud krásné a zajímavé trasy do Deštenské hornatiny. I náročnější milovníky lyží jistě uspokojí v Orlických horách lyžařské centrum v jihovýchodní části Deštné v Orlických horách. V okolí Deštné v Orlických horách v zimě najdete mnoho udržovaných běžeckých stop. Další oblíbenou destinací pro rodinnou dovolenou v Orlických horách se staly Říčky. Horská vesnice Říčky pod jihovýchodní částí Deštenské hornatiny. Rozkládá se na svazích v okolí soutoku Říčky a Hlubokého potoka. Místní ráz umocňuje řada lidových, převážně roubených chalup a stavení. Na jihovýchodních svazích blízké hory Zakletý leží zimní středisko v Orlických horách s třemi udržovanými sjezdovkami a lyžařskými vleky.

Ubytování v Orlických horách vám může zajistit na vaší letní dovolené v Orlických horách rekreační osada Luisino údolí. Leží přibližně 4 km jihovýchodně od střediska Deštné. Jádrem někdejší dřevařské vsi bývala zaniklá sklářská huť. Od zdejšího důležitého rozcestníku několika turistických směrů se obvykle vychází na Velkou Deštnou. Další oblíbenou výletní lokalitou v Orlických horách, která je hojně vyhledávána pro dovolenou v Orlických horách, které zároveň poskytuje v Orlických horách levné ubytování, je lokalita s názvem Šerlich. Leží v oblasti hlavního hřebene v sedle mezi kótami Šerlich a Malá Deštná. Kromě známé Masarykovy chaty s ubytování v Orlických horách z roku 1925 zde také strávíte příjemnou dovolenou v zimě v Orlických horách na zdejších lyžařských svazích Orlických hor. Milovníky běžek a turisty lákají spíše hřebenové výlety k Vrchmezí nebo naopak rodinné výlety k Velké Deštné.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí