Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Šumava

Zpět

Zajímavosti o horách

Zelené srdce Evropy. Tak se nazývá jeden z největších lesních porostů ve střední Evropě, Šumava. Rozlehlé náhorní planiny, rašeliniště, ledovcová jezera, hluboké lesy, divoké bystřiny, ale také lidová architektura, kapličky, Boží muka, Schwarzenberský kanál, to vše je třeba chránit. A uvědomovali si to již naši pradědové, když před sto lety v roce 1911 podali první žádost o vyhlášení národního parku na Šumavě. Až v roce 1991 se stala Šumava se svými 680 km2 největším národním parkem v ČR.

Šumava jako typická lesní oblast středohorského charakteru je dodnes domovem původní středoevropské lesní zvěře. V lesích Šumavy se volně pohybuj losi a rysi, kteří byli do volné přírody vráceni v 80. letech. V potocích žije populace raka říčního. Na rašeliništích se vyskytuje vzácný tetřívek, v horských oblastech mohou i běžní návštěvníci zaslechnout tokání tetřeva a na otevřených mokřadech mohou pozorovat jeřábka lesního.

Šumava ale není jen přírodním rájem vhodným jen pro milovníky aktivní dovolené, ale  je místem, kde mohou krásy přírody poznávat opravdu všichni. Trasy pro pěší turistiku jsou doplněny i o trasy pro vozíčkáře a pro maminky s kočárky. Rozsáhlá síť cyklotras láká pak na Šumavu každoročně tisíce turistů stejně tak, jako stále populárnější vodácký sport. Horní tok Vltavy, Otava a Vydra jsou splavné od jara do podzimu a sjet je může opravdu každý, kdo si půjčí loď. Lipno pak nabízí celoroční koupaní ať už v přehradě nebo v aquaparku. Šumava díky vysoké nadmořské výšce má ideální podmínky pro zimní sporty. Většina běžeckých tratí je v poloze nad 1000. Běžecké stopy se upravují od poloviny prosince do konce března.  Milovníci sjezdového lyžování jistě ocení vysokou kvalitu služeb, které poskytují ski areály Zadov, Špičák a další.
K dovolené na Šumavě neoddělitelně patří návštěva kláštera ve Vyšším Brodě, zámku Rožmberk či Českého Krumlova, který je pro svou jedinečnou architekturu zařazen mezi památky UNESCO. Další tipy na výlety najdete na našich stránkách, možsti, kde složit hlavu potom v sekci Ubytování Šumava.
Dovolená na Lipně, v Horní Plané, v Železné Rudě, Zadově, na Špičáku, v Nových Hutích, Hojsově Stráži, na Modravě, na Churáňově či Kvildě a kdekoliv jinde na Šumavě přinese každému návštěvníkovi přesně to, po čem touží, každý si může vybrat a je z čeho vybírat. K ubytování Šumava nabízí bezpočet možností. Rekreační střediska, apartmány, hotely, horské chaty a horské hotely, chaty a chalupy, pensiony jsou po celý rok připraveny vám nabídnout kvalitní a levné ubytování, ať už přijedete na dovolenou, na víkend s přáteli nebo budete chtít na Šumavě oslavit Silvestr.
 
Schovat pozadí