Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Malé Karpaty

Zpět

Území Bílých Karpat se rozkládá na Hodonínsku, Uherskohradišťsku a Zlínsku. Najdete zde jak unikátní malebnou přírodu stvořenou pro výlety Karpaty, tak množství památek a lidových obyčejů. Zkrátka vše pro celoroční dovolenou v Bílých Karpatech. Bílé Karpaty se nachází v jihovýchodní části České republiky a tvoří hraniční pohoří se Slovenskem. Od roku 1980 je zařazen k Chráněným krajinným oblastí Bílé Karpaty, s rozlohou takřka 747 km2. Nejvyšším vrcholem je Velká Javořina s 925 metry nad mořem.

Přírodu zdejší oblasti ocenilo také UNESCO, které zařadilo Bílé Karpaty v roce 1996 na seznam biosférických rezervací. K nejznámějším a nejkrásnějším lokalitám patří květnaté louky Čertoryje, bukový prales Javořina a také velké zastoupení orchidejí. Oblast přímo překypuje spoustou možností pro podnikání zajímavých výletům Bílými Karpaty v létě. Krajinou prochází řada naučných stezek Bílé Karpaty a nespočet značených turistických i cyklistických tras po Bílých Karpatech. Jelikož jsou Bílé Karpaty hraničními horami, lze se vydat na turistický výlet do Malých Karpat. Cyklisté mohou projet dálkovou Beskydsko-karpatskou magistrálu na rodinném výletě karpatskem.

Mezi nejznámější historické památky se řadí novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích, stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích, památky lidové architektury na Horňácku a Uhersko-brodsku, dále slovenské Brezové pod Bradlom, zřícenina románského hradu v Brumově atd.

Centrum zimní dovolené v Bílých Karpatech leží severovýchodně od pohoří, konkrétně na Uherskobrodsku, v oblasti jižního Valašska a Luhačovickém Zálesí, kde se nachází mnoho lyžařských středisek s ubytováním v Bílých Karpatech. Mezi významná ubytovací zimní střediska v Karpatech patří Lopeník-Mukulčin vrch, Strání-Velká Javořina a sjezdovka v Nedenicích. Na Valašsku to jsou Valašské Klobouky, Jelenovské a Královci, dále pak v Nedašově, Šanově a Vlachovicích. Možnosti běžeckého lyžování jsou v Bílých Karpatech mnohem širší. Upravené trasy najdete prakticky ve všech částech Bílých Karpat.

Malé Karpaty nejsou tak malé, jak jejich název napovídá. Své označení získaly kvůli své výšce, nejvyšší vrchol Záruby dosahuje pouhých 768 metrů nad moře. Za to jejich délka, 90 km, dosahuje téměř hřebene Nízkých Tater. Charakter Malých Karpat je poměrně dost odlišný od sousedních Bílých Karpat. Malé Karpaty jsou mnohem více zalesněné, a tak jsou vhodné pro výlety přírodou Malých Karpat. Z turisticky zajímavých útvarů, které se v oblasti Malých Karpat vyskytují je jeskyně Drina, která je jedinou přístupnou jeskyní v tomto pohoří nebo masiv ršatská hradla. Oblíbeným turistickým lákadlem je Malokarpatská vinná cesta, pokud chcete pohlédnout do dálek, nenechte si ujít výlet na rozhlednu Veľká Homola. Odpočinek najdete ve Stupavském parku přímo v centru Stupavy.

Mezi nejznámější historické památky, které můžete navštívit na dovolené v Bílých i Malých Karpatech jsou hrady. Trenčín se pyšní královským hradem opředený legendami Čachtický hrad, dalším zajímavým cílem na výletech Karpaty s rodinou mohou být zříceniny hradů Pajštún, Beckov, Vršatec, Lednica nebo hrad Červený Kameň. Unikátní je také soustava výrazných skalnatých vrcholů Vršatec, Lednica a Červený Kameň. Nevšední zážitek vám také nabídne návštěva Parku miniatur v obci Podolie poblíž Nového Mesta nad Váhom, kde se pokocháte zmenšeninami slovenských hradů a památek.

Ubytování v Karpatech je zajištěno podle toho, zda chcete strávit rodinnou dovolenou v Karpatech ve městě nebo hluboko v přírodě. Ve městech vám poslouží spíše karpatské hotely a apartmány, za které si však připlatíte a budete mít dál do přírody. Pokud jste zarytým horalem nebo chcete strávit letní dovolenou v Karpatech v přírodě, pak je lepší se ubytovat v osadách Karpat. V menších obcích najdete v Karpatech levnější ubytování formou chalup a chatek Karpaty, budete tak přímo v přírodě. Zimní dovolenou v Karpatech zajišťují lyžařská střediska s ubytováním Karpat. Myslete však na to, že zimní střediska nejsou nafukovací, a tak je lepší si horský hotel v Karpatech raději zarezervovat s dostatečným předstihem.

 

Rozloha: Malé Karpaty: 820 km2, Bílé Karpaty 655 km2

Nejvyšší vrcholy: Záruby (768 m. n. m.), Velká Javorina (970 m. n. m.)

Povodí: Váh, Morava, Dunaj

Turistická města: Luhačovice, Zlín, Uherské Hradiště, Strážnice, Starý Hrozenkov, Moravské Kopanice, Valašské Klobouky, Brumov, Valašsko, Javorníky,

Zimní střediska: Lopeník-Mukulčin vrch, Strání-Velká Javořina, sjezdovka v Nedenicích, Valašské Klobouky, Jelenovská,Královec, Nedašov, Šanov a Vlachovice

Schovat pozadí