Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Moravský kras

Zpět

Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem Moravského krasu je propast Macocha. Za poznáním Moravského krasu se můžeme vydat také na kole. Je zde široká škála turistických tras a cyklostezek.

Dovolená v jedné z nejvýznamnějších krasových oblastí střední Evropy. V celé oblasti je více jak 1100 jeskyní, z nichž je pět zpřístupněných pro veřejnost. Punkevní jeskyně vám zaujmou plavbou na pozemní říčce Punkvě a prohlídkou dna propast Macocha, Kateřinská jeskyně je známá unikátní výzdobou hůlkových stalagmitů, jeskyně Balcarka je bohatá na krápníkovou výzdobu a konečně Sloupsko-šošůvské jeskyně, které jsou tvořeny mohutnými chodbami a podzemními propastmi. Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras tvoří území o rozloze 94 km2. Již roku 1956 bylo krasové území Moravský kras prohlášeno za Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras. Nejcennější lokality navíc chrání 14 přírodních rezervací, ve kterých se nachází vzácné unikáty flóry a fauny.

Oblast Moravského krasu je doslova protkána sítí turistických značek k výletům Moravským krasem. Túra v létě Moravský krasem na Skalní mlýn vede z Blanska, také k Sloupsko-šošůvským jeskyním si můžete udělat turistický výlet Moravský krasem s rodinou. A také k propasti Macocha vede turistická trasa Moravským krasem. Pozoruhodné jsou také typické krasové kaňony Suchý a Pustý žleb, propadání Bílé vody a zejména Amatérská jeskyně, která je bohužel veřejnosti nepřístupná. Neopakovatelný zážitek a tipem na výlet je Propast Macochu, pohled do hlubin propasti Macocha z Horního nebo Dolního můstku opravdu stojí za to. Dominantou střední oblasti Moravského krasu je Rudické propadání, kde mizí pod zem jako vody Jedovnického potoka a zpět na zemský povrch vyvěrají až po dvanáctikilometrové pouti tajuplným podzemím u Býčí skály v Josefově.

Světově známá propast Macocha je nejvíce navštěvované místo Moravského krasu. Je více jak 138 metrů hluboká, čímž se stává největší propastí svého druhu v ČR i ve střední Evropě. Horní část propasti je široká 76 metrů a dlouhá 174 metrů. Shlédnout do propasti můžete ze dvou vyhlídkových můstků. Propast vznikla zřícením stropu velké jeskyně, dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka Horní a Dolní. Hloubka Dolního jezírka dosahuje více jak 49 metrů.

Punkevní jeskyně -  tip na výlet k nejvyhledávanější jeskyni Moravského krasu. Oblíbený je díky přístupu na dno propasti Macocha a zároveň vyplout na romantickou plavbu lodičkami po podzemní říčce Punkvě. Nejvýznamnější turisticky zpřístupněné jeskyně Moravského krasu jsou každoročně navštíveny více jak statisíci návštěvníky. Sloupsko-šošůvské jeskyně představují nejdelší jeskynní systém v České republice. Jejich centrem jsou obrovské podzemní propasti ve dvou patrech. Prostora s názvem Eliščina jeskyně má vynikající akustiku. Nejrozsáhlejší částí  Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou Staré skály, na jejich konci je 65 metrů hluboká Stupňovitá propast. Klenotem celých Sloupsko-šošůvských jeskyní je Nagelova propast, její hloubka dosahuje 90 metrů, čímž se řadí mezi nejmohutnější podzemní propasti u nás.

Jeskyně Balcarka nabízí úchvatné labyrinty chodeb, velké dómy, hluboké propasti a bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobu. Části zvané Galerie a Přírodních chodba se řadí mezi nejkrásnější prostory Moravského krasu, zdejší krápníková výzdoba na stěnách a stropech je velmi bohatá, čistá a zachovalá.

Kateřinská jeskyně je vzácná především na své nálezy kostí historických zvířat, především medvědů. Uvítá vás Hlavní dóm, což je největší prostora v Moravském krasu s rozměry 97 x 44 x 20 metrů. Dóm vyniká výbornou akustikou. K jeskyni se váže řada pověstí.

Kromě Punkevních jeskyní najdete v Moravském krase ještě další známou jeskyni, a to díky bajím, které o ní panují. Tzv. jeskyně v Rudce je úzce spojená s Blanickými rytíři.

Moravský kras se pyšní také řadou zajímavých kulturně technických a historických pamětihodností. U dětí je oblíbené Muzeum strašidel v Olešnici, rodiny s dětmi rády podnikají pěší výlety ke zřícenině hradu Holštejn nebo na rozhlednu Podvrší v obci Vavřinec s krásným výhledem. Zajímavou technickou památkou je bezesporu Huť Klamovka nebo památkově chráněné Muzeum větrný mlýn. Mezi úctyhodné stavby v Moravském krase, jejichž návštěvu byste rozhodně neměli opomenout, je Kostel sv. Barbory v Adamově a goticko renesanční Boskovický hrad.

Turistická oblast Moravský kras je protkána nabídkou ubytovacích zařízení Moravského krasu. Široký výběr z hotelů či apartmánů v Moravském krase, letní teplé klima umožňuje ubytování v Moravském krase v kempech či táborech. Levné ubytování v Moravském krasu vám zpříjemní celý váš pobyt v Moravském krase na vaší rodinné dovolené v Moravském krase.

Přístupné jeskyně: Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Balcarka, Kateřinská, Punkevní jeskyně s Macochou, Výpustek nepřístupné jeskyně: Amatérská jeskyně, Rudické propadání s Býčí skálou, Císařská jeskyně, Michálka a další

Propadání: Nová Rasovna, Rudické propadání, Hostěnické propadání, krasové kaňony:Pustý žleb, Suchý žleb, Křtinské údolí

Naučné stezky: Jedovnické rybníky, Jesofovské údolí, NS Machocha, Údolí Říčky, Sloupsko-šosůvské jeskyně, Cesta železa Moravským krasem národní přírodní parky: Jeskyně Pekárna, Rudické propadání

Národní přírodní rezervace: Býčí skála, Habrůvecká bučina, Hádecká planinka, Vývěry Punkvy

Hrady: zříceniny hradů Holštejn, Blansek, Rytířská jeskyně, Hrádek u Babic, Lečenec, Městečko Holštejn, Típeček

Památky: Chráme Jména Panny Marie ve Křtinách, Kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupě, Huť Františka, vápenka Velká dohoda

Rozhledny: Alexandrova rozhledna, Podvrší u Veselice

Počasí: spíše teplejší, vlhké

Schovat pozadí