Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Odavská vrchovina

Zpět

Nejvyšším vrcholem Ondavské vrchoviny je Busov (1002 m.). Z dalších významných vrcholů tohoto pohoří je Javorina (881 m), Smilavský vrch (749 m) aj. Krajina Ondavské vrchoviny nabízí malebné zákoutí vhodné pro turistiku, cykloturistiku, vodní sporty i houbaření. Pro milovníky sjezdového lyžování je zde v zimních měsících připravena široká nabídka terénů s různou náročností. K nejznámějším zimním střediskům patří Stropkov, Miková, Šarbov, Svidník a Medvedie. V Ondavské vrchovině v dolině řeky Ondavy můžete navštívit také přehradu Veľká Domaša a strávit zde příjemnou dovolenou.

Ondavská vrchovina patří do oblasti Nízkých Beskyd. Jedná se o Chráněnou krajinnou oblast Ondavská vrchovina.  K této oblasti se dá přičlenit ještě další horský celek, a to Laborecká vrchovina. Nejvyšším vrcholem Ondavské vrchoviny je Stebnická Magura vysoká 900 metrů. Na jejím vrcholu ční více jak 80 metrů vysoký televizní stožár. Z dalších známých vrcholů tohoto pohoří si můžeme uvést vrchol Javorina (881 m), který leží na hranici s Polskem, Smilavský vrch (749 m) aj. Povrch tohoto horského celku je z velké části zalesněn.

Za zmínku stojí krásné slovenské turistické město Bardějov. Minulý rok se stal šarišský Bardějov oprávněnýmvítězem soutěže o nejkrásnější slovenské město. Již v roce 1986 byl oceněn prestižní evropskou cenou nadace ICOMOS při UNESCU a v roce 2000 byl jako druhé slovenské město zařazen do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Bardějov je okresním městem na východě Slovenska s ubytováním, ve kterém na vás na každém kroku dýchá historie. Bardějov bývá často zmiňován jako nejgotičtější město na Slovensku. Jeho historické jádro bylo již v 50-tých letech vyhlášené za Městskou památkovou rezervaci Bardějov. Největší rekonstrukce byla provedena v 70-tých letech minulého století. Na hlavním Radničním náměstí stojí jedinečná gotická Bazilika. V jejím interiéru byl vytvořen soubor 11-ti pozdně-gotických oltářů z 15. a 16. století, ze kterých jsou některé považovány za vrcholné evropské řezbářské práce. K Bardějovu jednomyslně patří světoznámé relaxační lázně Bardějov s ubytováním,od města vzdálené asi 6 km. Jejich největším pokladem jsou vzácné zdroje přírodních léčivých minerálních vod.

Rodinný turistický výlet na Hrad Zborov známého také jako hrad Makovica se nachází v Ondavské vrchovině, v severovýchodním Slovensku. Stojí přibližně 10 km od města Bardejov. Hradní vrch byl roku 1950 prohlášen za národní přírodní rezervaci, to ho řadí mezi nejstarší chráněné území na Slovensku. Na Hrad Zborov si naplánujte výlet v létě Ondavskou vrchovinou po červené turistické značce z centra obce Zborov (tomu se říká Cesta hrdinů SNP), a nebo z kraje obce po žluté turistické značce, která přichází od Bardějovských lázní. Pokud nejste vyznavači horské turistiky Ondavskou vrchovinou, můžete přijet na zimní dovolenou do Ondavské vrchoviny, zalyžovat si a ubytovat se v horském hotelu Ondavská vrchovina. K dispozici jsou lyžařská střediska s ubytováním v Ondavské vrchovině, například Lyžařské středisko Bardějov s ubytováním.Využít můžete 5 vleků a 3 svahy. Střediska jsou dostupné autem po celý rok. Nebo ski středisko s ubytováním Stebnícka Huta, které se nachází 17 km severně od Bardejova. Kromě klasického lyžování na 2 sjezdovkách jsou zde skvělé podmínky i pro běžecké lyžování Ondavskou vrchovinou.

 

 

Schovat pozadí