Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Orava

Zpět

Oblíbený kraj severního Slovenska zejména pro historické památky, turistické cíle a přírodní krásy. Nejsevernější obec Slovenska i Oravy je Oravská Polhora. Území Oravy náleží do Žilinského kraje, jeho rozloha činí 1661 km2. Orava se dělí na dvě části: Dolní Oravu s centrem v Dolnom Kubíně a Horná Orava s centry Tvrdošín a Námestovo. Na východě sousedí Orava se Západními Tatry, na jihu s Chočskými vrchy. Nad obcí Vyšný Kubín se tyčí dva mohutné skalní útvary - Tupá a Ostrá skála, chráněné přírodní výtvory.

Výlet v létě na Oravské kopce vás potěší krásným výhledem na celou Oravu. Nad řekou Oravou se pak tyčí turisticky oblíbený Oravský hrad. Nejvyhledávanějším turistickým centrem Horní Oravy je v létě vodní nádrž Oravská přehrada, vhodná k rekreaci v Oravě na dovolené v létě. Orava, jako i jiné oblasti na Slovensku nabízí svým návštěvníkům na dovolené v Oravě výlety za historií, památkami, přírodou i zajímavostmi v kraji.

Kus historie na vás dýchne v Muzeu oravské vesnice. Skanzen Zeberec představuje seskupení charakteristických lidových staveb z jednotlivých oravských regionů na ploše přibližně 20 ha. V obci Klin nedaleko Oravské přehrady najdete kopii slavné brazilské sochy Ježíše Krista v Rio de Janeiru. Monument nad obcí, na kopci Grapa se tyčí v nadmořské výšce 686 metrů. Výška sochy dosahuje 9,5 metru, rozpětí rukou dosahuje sedmi metrů, socha váží více jak 23 tun. Technickou památku představuje Oravská lesní železnice, na které se kdysi vozilo dřevo. Dnes vozí po kopcích malebné přírody Oravy turisty na výletě. Oravská lesní železnice je dlouhá 3,5 km, přičemž překonává převýšení 120 metrů. Navštívit ji můžete na dovolené v Oravě celoročně. Nejvýznamnější historickou památkou je Oravský hrad, představující nejzajímavější a nejhezčí hrad na Slovensku. Každoročně je hojně navštěvován turisty na výletech Oravou. Najdete ho na strmém skalním bradle nad řekou Oravou. Hrad je vlastně zámkem. Vzhledem k jeho unikátní architektuře byla jeho hodnota oceněna a vyhlášena Národní kulturní památkou.

Letní dovolenou na Oravě je nejlepší strávit kdekoliv u vody. Takřka na hranicích s Polskem najdete termální koupaliště Meander Park thermal - Oravice. Z hloubky přes 1611 metrů vyvěrá přírodní termální voda s blahodárným účinkem a teplotou 58 oC. Rekreační oblast Oravy v létě najdete na Oravské přehradě. Tisíce turistů zde každoročně tráví svou dovolenou na Oravě v létě, k dispozici jim je Slanická osada s levným ubytováním na Oravě. Využít můžete různé sportovní aktivity jako vodní kolo, potápění, vodní lyžování, windsurfing, vyhlídkové plavby lodí, jachting, rybolov apod. V okolí se nachází množství turistických tras Oravskou přírodou. Pokud se chcete ubytovat na Oravě v přírodě, nabízíme letní střediska Slanická Osada a Prístav. Chaty, penziony, hotely Orava a další levné ubytování na Oravě nabízí také autokemping Stará hora.

Zimní dovolenou na Oravě strávíte pravděpodobně v některém z lyžařských středisek s ubytováním na Oravě. Po celém území Oravy najdete množství lyžařských vleků, tratě pro běžecké lyžování v krásné přírodě Oravy. Jedno z nejrychleji se rozvíjejících slovenských lyžařských středisek představuje ORAVA SNOW - Oravská Lesná. Představuje dovolenou v Oravě pro celou rodinu. Jedním z nejvyhledávanějších lyžařských středisek na Slovensku je Kubínska hoľa v Dolném Kubíně. Výborné lyžařské terény v nádherné přírodě Oravské Magury s výhledem na Oravu, Nízké i Západní Tatry, Chočské pohoří, Malou a Velkou Fatru i stále upravené běžkařské tratě. Ideální dovolená v Oravě v zimě.

Rozloha: 1661 km2

Zimní střediska: ORAVA SNOW - Oravská Lesná, SKI PARK - Kubínska hoľa, Meander Skipark - Oravice, Lyžařské středisko Zverovka - Spálená, Šport Centrum Lučivná - Párnica, Ski Centrum Nižná Uhliská, Lyžařské centrum Zuberec / Milotín

Vodstvo: Orava

Letní střediska: Slanická Osada, Prístav, autokemping Stará hora

Tipy na výlet: Oravská přehrada, Oravský hrad, Skanzen Zeberec, Klin, Oravská lesní železnice, Meander Park thermal

Schovat pozadí