Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Původně dřevařská osada vyšebroského kláštera byla zatopena vodam,i později vytvořené přehrady, a proto vznikla nová obec – Lipno nad Vltavou, které leží na levém břehu Lipenské přehrady. Tato obec se již soustředí především na rekreační a sportovní služby. Významným centrem sportu je Golf Resort Lipno. Hřiště Golf Resortu Lipno je nenásilně začleněno do krajiny a samo o sobě vytváří velmi atraktivní prostředí, které uspokojí i nejnáročnější hráče. Celkem skýtá devět jamek a jeho charakter určují především rozsáhlé vodní plochy včetně tří rybníků.

Lipno nad Vltavou je samozřejmě úzce spjato s Lipenskou vodní nádrží. Přehradní hráz leží asi 20 km jižně od Českého Krumlova a 8 km západně od Vyššího Brodu. V oblasti Lipna byly postupně vybudovány dva přehradní stupně. Lipno I je hlavní přehradou, níže po proudu byla nad Vyšším Brodem postavena přehrada Lipno II jako vyrovnávací nádrž pro vodu vypouštěnou z horní přehrady.

Vodní dílo Lipno vzniklo v letech 1952 - 1959. Jedná se o největší vodní plochu v České republice. Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km. Jezero má průměrnou hloubku 6,5 m, maximální hloub

Schovat pozadí