Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Místa, která musíte navštívit - VYSOKÉ TATRY

Plánujete v létě dovolenou do Vysokých Tater? Nevíte ale, která místa stojí za zhlédnutí? Zde je pro vás pár tipů. Jedná se o nejznámnější místa, která ve Vysokých Tatrách najdete. Jestliže vám tento krátký výcuc nestačí, podívejte se na tento odkaz, kde jsou k dispozici další zajímavá místa. Přejem příjemné čtení a v případě, že některé z míst navštívíte, neváhejte nám zaslat fotografii na naše FB stránky - Naše hory.

 

 

 

 

 

 

ŠTRBSKÉ PLESO

Nejznámější centrum Vysokých Tater se nachází v jejich západní části, těsně pod nejvyššími štíty. Místo je velice vhodným výchozím bodem pro turistiku a další sportovní aktivity. V zimě je toto místo velice kvalitně zařízeno pro lyžaře, ať už sjezdové, tak běžecké tratě jsou na vysoké úrovni. Štrbské Pleso poskytuje veškeré potřebné služby, od ubytovacích, stravovacích až po veškeré sportovní vyžití či zábavu (např. jízda kočárem, jízda na loďkách atd.). Centrum je velice dobře přístupné, leží na konečné zastávce Tatranské elektrické železnice, dále sem vede spousta autobusových spojení a dráha ze Štrby. K Chatě pod Soliskom se lze dostat sedačkovou lanovkou. 

TATRANSKÁ LOMNICA

Toto velice dobře známé slovenské centrum leží ve východní části Vysokých Tater. Přestože není zcela centrem, je velice dobrým výchozím bodem pro veškerou turistiku. V obci jsou poskytovány veškeré potřebné služby. Mezi sportovní vyžití, mimo turistiku, lze uvést možnosti navštívit saunu, bazén, relax centra (Hotel Odborár a Hotel Best Western Tulipán), bobovou dráhu a především v zimním období je obec významné lyžařské středisko (Lomnické sedlo, středisko Jámy, Skalnaté pleso). Z Tatranské Lomnice vede lanovka na Skalnaté Pleso, odkud se lze další lanovkou dostat až na vrchol Lomnického štítu. Obec je velice dobře přístupná (Tatranská elektrická železnice, autobusové spoje). Z kulturního vyžití lze zmínit, že zde sídlí Muzeum Tatranského národního parku. 

LOMNICKÝ ŠTÍT

Ještě do 18.století byl společně s Kriváněm tento vrchol považován za nejvyšší ve Vysokých Tatrách, pak bylo ale prvenství právem přisouzeno Gerlachovskému štítu. Tento štít, kdysi známý jako Děd, je známý díky své trojhranné pyramidovité podobě a je taky velmi často turisticky vyhledáván. Turisticky je přístupný pouze visutou lanovou dráhou ze Skalnatého plesa, kam se lze dostat několika turistickými chodníky nebo lanovou dráhou z Tatranské Lomnice. Na vrcholu štítu se nachází meteorologická stanice, podle které lze jednodušeji rozeznat štít od ostatních. V blízkosti se nachází další známé body: Baranie sedlo, Baranie rohy (2526 m.n.m.), Pyšný štít (2621 m.n.m.), nebo Kežmarský štít (2556 m).

AQUAPARK AQUACITY POPRAD

Koupaliště je otevřené celý rok a nabízí bazény s termální vodou, plnou vynikajících léčivých minerálů, jejíž složení je to nejbohatší ze všech známých minerálních vod Slovenska. Termální voda tryská z hloubky 2000 m, na zemském povrchu dosahuje teploty 65 ° C, a proto se musí chladit se studenou vodou, aby se vůbec mohla používat v bazénech. Pobyt v ní pomáhá upevnit zdraví u mnoha nemocí, jako jsou: zánětlivá onemocnění pohybového systému, chronická bronchitida, nemoci nervové soustavy, nemoci srdečního, cévního ústrojí nebo interní balneoterapie. V nové vstupní budově jsou pokladny, turnikety, šatny, sprchy, terasa na opalování, malý dětský bazén "Slunéčko", občerstvení a vstup do oddechového bazénu s masážními tryskami. Nový bazén Motýl má teplou termální vodu 36-38 ° C, lavice na sezení a množství masážních trysek. V areálu termálního koupaliště najdete i 35m dlouhý plavecký bazén s vodou 26 ° C teplou, na jeho konci sedací bazén s masážními tryskami a teplotou vody 38 ° C. Odpočívat můžete i v 50m dlouhém relaxačním bazénu s teplotou vody 30 ° C. Pro vaše děti jsou připraveny dva bazény s hloubkou 20 až 60 cm a bazén s tobogánem. 

SKALNATÁ DOLINA

Skalnatá dolina patří k nejnavštěvovanějším dolinám Vysokých Tater a to především díky své jednoduché dostupnosti, protože leží v blízkosti obce Tatranská Lomnica. Dolina se rozléhá pod vrcholky Lomnického a Kežmarského štítu. Skalnatou dolinou je vedena kabinková lanovka na Skalnaté pleso, odkud je dále možné pokračovat buď na různé pěší túry nebo pokračovat další lanovkou na Lomnický štít. V zimním období je tato dolina využívána ke sjezdovému lyžování, v současnosti se zde nachází největší lyžařské centrum Vysokých Tater.

 

VAŽECKÁ JESKYNĚ

Mezi Popradem a Liptovským Mikulášem se na západním okraji obce Važec nachází místní jeskyně. Jeskyně se nachází v nadmořské výšce 784 m.n.m. a leží jen pár metrů nad tokem Bílého Váhu. Zdobena je především stalagmity, stalaktity a sintrovými jezírky, jsou zde i různé naplaveniny (předpokládá se z Bílého Váhu nebo z vod doliny v Priepadlách). Tato vápencová jeskyně je častými a především výraznými klimatickými ročními změnami výrazně zvětrávána. V jeskyni údajně žije několik druhů netopýrů. Zároveň se jdná o významné paleontologické naleziště jeskynního medvěda Ursus spelaeus a pavouků řádu Eukoenenia spelaea. Jeskyně je mimo prosinec a leden otevřená.

BARANIE ROHY

Mimo hlavní hřeben Vysokých Tater leží velice dobře známý vrchol především u horolezců – Baranie rohy (2526 m.n.m.). Vrchol je dobře viditelný z Malé Studené doliny. V blízkosti štítu se nachází Ladový štít (2627 m.n.m.), Lomnický štít (2634 m.n.m.), Kolový štít (2418 m.n.m.) a Kežmarský štít (2556 m.n.m.). Pod vrcholem se nachází Baranie sedlo. Turisticky je bohužel tento krásný štít nepřístupný.

 

Schovat pozadí